Gergerlioğlu: Bebeklerden intikam almaya çalışan siyasi iktidarla karşı karşıyız

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Ağrı'da 9 aylık bebeği olan Suna Aras'ın yeniden cezaevine girmesini eleştirerek, "Bebeklerden intikam almaya çalışan bir iktidarla karşı karşıyız"dedi.


HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Ağrı’da 9 aylık bebeği olan Suna Aras’ın yeniden cezaevine girmesini eleştirerek, “Bebeklerden intikam almaya çalışan bir iktidarla karşı karşıyız”dedi.

Gergerlioğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında ülke gündemindeki insan hakları ihlallerini açıkladı. Gergerlioğlu, Yargıtay tarafından cezası onaylanan Suna Aras, 9 aylık bebeği olmasına rağmen cezaevine gönderildiğini açıkladı. Gergerlioğlu, bebek sahibi adli mahpusların bebek 18 aylık oluncaya kadar cezaevine girmediklerine işaret ederek, “Sadece siyasi mahpus olduğu için bu dışta tutuluyor. Sanki siyasi mahpusun anneliği annelik değil, bebeği bebek değil. Bu nasıl bir insafsızlıktır”dedi.


Siyasi iktidarın bebeklerden bile intikam almaya çalıştığını vurgulayan Gergerlioğlu, “Adli suçtan olsa çocuk 18 aylık olana kadar girmeyecek. Siyasi suçtan girse bunda beklenmiyor. Bu iktidar bebeklerden de intikam almaya çalışan bir iktidardır. Kendi yasalarıyla kendileri bunu getirdiler. Kendi muhalifinin bebeği diye bebeklerden intikam almaya çalışan bir iktidarla karşı karşıyayız. O yüzden bu iktidar gitmeli. Bu iktidar adam olmaz.”dedi.

‘ANNE İÇERDE, BEBEK DIŞARDA AĞLIYOR’

Gergerlioğlu, Bakırköy cezaevinden Hülya Bayden’in kendisine yazdığı mektubu basın mensuplarıyla paylaştı. Gergerlioğlu,  Bayden’in 10 aydır 3 yaşındaki kızına sarılamadığını, geçen hafta camın ardından görüştüğünü belirterek, “Çocuk ne anlasın bebeğin cezaevine girmeyeceğini. 10 aydır bebeğine hasret bir anne var. 10 aydır bebeğini yanına alamıyor. Anne içerde ağlıyor, bebek dışarda ağlıyor. Bunun çaresi çocuksuz annelerin tutuksuz yargılanmasıdır. Bu anneleri tutuklu olarak yargılamayın.”dedi.

Gergerlioğlu, bu insafsızlığın karşılığını bu zalimlerin ödeyeceğini ifade etti. Gergerlioğlu, siyasi iktidar mensuplarına seslenerek, ” Siz anne, baba değil misiniz? Bu zulmü bir insana niye yaşatıyorsunuz?” sorularını yöneltti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ