Gara’da ‘esirler’ operasyonda mı öldü? 13. kişide neden şarapnel yarası var?

Gara operasyonunda infaz edilen 13. kişi olduğu ve MİT'e çalıştığı öne sürülen Irak vatandaşı Cotyar Muhsin'e ait fotoğraf tartışma yarattı.


Gara operasyonunda infaz edilen 13. kişi olduğu ve MİT'e çalıştığı öne sürülen Irak vatandaşı Cotyar Muhsin'e ait fotoğraf tartışma yarattı. Muhsin'in omuzundaki şarapnel yarasının PKK tarafından infaz edilmediğini ve operasyon sırasında öldüğünü gösterdiği iddia ediliyor.

TSK’ın Irak’ın kuzeyindeki Gara bölgesine yönelik operasyonu sırasında, infaz edildikleri öne sürülen 13 kişiden biri olan ve MİT’e çalıştığı öne sürülen Cotyar Muhsin Irak’ın Duhok kentinde toprağa verildi.


Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne yakın Kurdistan 24 televizyonun haberine göre PKK tarafından kaçırılan ve Gara operasyonunda yaşamını yitiren Muhsin’nin cesedi Malatya’da yapılan adli tıp incelemesi sonrasında Kürdistan’a gönderilerek ailesine teslim edildi.

29 Ocak 2020’den bu yana kayıp olan Cotyar Muhsin’in ailesi çocuklarının PKK tarafından kaçırıldığını iddia etmiş, PKK ise önce Muhsin’in akıbetinden haberdar olmadığını belirtmiş, daha sonra ise ellerinde olduğunu açıklamıştı. PKK, Muhsin’i GPS cihazıyla Türkiye’ye muhbirlik yapmakla suçlamış, Cotyar Muhsin’in babası Muhsin Seyare ise, oğlunun sadece 3 yıl okula gittiğini bu nedenle gelişmiş elektronik casusluk cihazlarıyla ajanlık yapmasının mümkün olmadığını belirtmişti.

TSK, 14 Şubat’ta operasyonun sona ermesinden sonra 4 gün süren çatışmalarda 13 rehinenin PKK tarafından öldürüldüğü duyurmuş, PKK ise rehinelerin Türkiye tarafından öldürüldüğünü öne sürmüştü.

Öte yandan Kürdistan 24’te yer alan, Cotyar Muhsin’in ölümünden sonra çekilen fotoğraf tartışma yarattı. Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı fotoğrafta Cotyar Muhsin’in omuzunda bulunan şarapnel yarasının Muhsin’in ölüm nedeninin PKK’ın infazı değil TSK’nın bombardımanı olduğunu gösterdiğini iddia etti. Kürdistan makamları ise Muhsin’in ölüm nedeni konusunda açıklama yapmadı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ