Financial Times İdlib’i işaret etti: Erdoğan için en büyük tehdit Rusya’yla rekabet

Financial Times dış haberler editörü David Gardner, Erdoğan için en büyük tehdidin Macron değil, Rusya olduğunu yazdı. Putin'in Erdoğan'ı denediğini söyleyen Gardner, İdlib'e dikkat çekerek 'misilleme' yorumu getirdi.


Financial Times, “Rusya’yla rekabeti Erdoğan için Macron’la tartışmadan daha büyük tehdit” uyarısında bulundu. Gazetenin dış haberler editörü David Gardner, Türkiye-Rusya ilişkilerini değerlendirdiği yazısında, Putin’in Erdoğan’ı denediğini söyledi ve İdlib’e dikkat çekerek ‘Rusya’nın misillemesi’ yorumu getirdi.

İngiliz Financial Times (FT) gazetesinin dış haberler editörü David Gardner, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasındaki tartışmayı ve Türkiye-Rusya ilişkilerini değerlendirdi. Gardner, analizinde, “Türkiye Cumhurbaşkanı’nın Macron’la tartışması manşetlere taşındı ancak Rusya ile rekabeti daha büyük bir tehdit” dedi.


David Gardner’in, “Putin, Erdoğan’ın kapasitesinin ötesine geçmesini test ediyor” başlıklı yazısı, FT’nin internet sitesinde yayımlandı. Gardner, Erdoğan’ın son dönemde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un akıl sağlığını sorguladığını, Körfez ülkelerinin Sünni Arap liderleriyle adeta bir kan davası içinde olduğunu, Türkiye’yi Amerikan yaptırımlarından koruyan ABD Başkanı Donald Trump’a bile meydan okuduğunu kale aldı.

“KARİKATÜR, ERDOĞAN’IN MACRON’U DÖVMEK İÇİN SAĞLAM BİR SOPA”

Türkiye ve Fransa Cumhurbaşkanları arasındaki tartışmayı değerlendiren Gardner, “Erdoğan, Macron’u dövmek için sağlam bir sopa seçti” dedi.

Gardner, bu görüşüne gerekçe olarak Erdoğan’ın, Macron’un Samuel Paty adlı öğretmenin Muhammed Peygamber’in karikatürlerini sınıfta öğrencilerini göstermesi sonrası başı kesilerek öldürülmesinin ardından yaptığı açıklamaları tüm Müslümanlara yönelik bir saldırı olarak görmesini gösterdi.

David Gardner’a göre son dönemde manşetlere taşınan Macron’la tartışması olsa da, Erdoğan’ın için daha büyük tehdit ise Rusya’yla rekabeti.

Türkiye ve Rusya’nın Suriye ve Libya’daki iç savaşlarda farklı tarafları desteklediklerini hatırlatan Gardner, Rusya’nın Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki operasyonlarına karşı çıkmamasının nedeninin S-400 hava savunma sistemi satın alması olduğu düşüncesinde.

‘İDLİB’DE YAŞANANLAR, RUSYA’NIN MİSİLELEMESİ GİBİ GÖRÜNÜYOR’

Gardner analizinde, “Ancak Türkiye’nin stratejik derinlik arzusunun karşısına Şubat ayında, Rusya’nın Suriye’nin tümünü Esad rejimi için kurtarma kararlılığı çıktı. İki taraf da İdlib’de ağır kayıplar verdi. Ki İdlib, Suriye’de Ankara’nın ordusunu da konuşlandırdığı, muhaliflerin son kalesiydi. Bu hafta Rus hava kuvvetleri, Türkiye’nin Suriye’de desteklediği muhalif gruplarından birini bombaladı, tahminen 78 savaşçıyı öldürdü. Oysa Türk ordusu geçen hafta İdlib’de sekiz noktadan daha rahat savunulabilir yerlere çekilmişti” dedi.

Gardner son olarak, “Ancak İdlib’de yaşananlar, Rusya’nın, Türkiye’nin Dağlık Karabağ’daki çatışmalarda Ermenistan karşısında Azerbaycan’ı desteklemesine misillemesi gibi görünüyor. Sayın Erdoğan hem kapasitesinden fazlasını zorluyor hem de kırılgan. Birisinin bu karışımı test etmesi sadece an meselesiydi. Bunu yapan ilk kişi de Erdoğan’ın müttefiki Sayın Putin oldu” diye yazdı.

“ÇOK FAZLA KIRMIZI IŞIK YANIYOR”

ABD, S-400 ve Türkiye ekonomisi hakkında da değerlendirmede bulunan Gardner, şunları yazdı:

“Üstelik Türkiye’nin ekonomisi zayıflıyor, para birimi değer kaybediyor. Bu sorunlarla boğuşan Türkiye ile sadece Avrupa ve Rusya’yla değil ABD’yle arasında da gerilim artıyor. Özellikle de Ankara’nın Rus S-400 füzelerini, konuşlandırmasının başlangıcı olarak denemesinden sonra. Eğer ABD’de önümüzdeki hafta yapılacak başkanlık seçimlerinde Sayın Trump Demokrat Joe Biden’a kaybederse, bu deneme daha da kırmızı bir çizgi olarak görüleceğe benzer. Çok fazla kırmızı ışık yanıp sönüyor.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ