Erdoğan bir saray da Marmaris'e inşa ediyor!

Erdoğan ve ailesinin yaz tatillerinde kalacağı 300 kişilik yeni bir saray inşa ediliyor. Bölge sit alanı olmasına rağmen imara açılırken, yazlık sarayın önüne yatlar için de iskele yapılacak
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı '1150 küsur' odalı Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın ardından, Erdoğan ve ailesi için bu kez 300 odalı ikinci saray da Marmaris'in koruma altındaki Okluk Koyu'nda inşa ediliyor. 

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde 230 metre kare olarak inşa edilen 4 oda, 1 salon büyüklüğündeki eski Cumhurbaşkanlığı yıkıldı. Yerine 300 odalı saray inşasına başlandı. Ancak bölge hem doğal sit alanı hem de imara kapalı. Devasa konutun yanısıra Okluk Koyu'na bir de yatların demirlemesi için deniz doldurularak bir liman yapılacak.

Oda TV'den Yusuf Yavuz'un haberine göre, üç hilal şeklinde bir kumsalı da içeren proje için mega ve süper yatların yanaşabileceği iki iskele ve deniz içinde sabit bungalovların inşa edilebilmesi için yaklaşık 11 dekarlık deniz alanı doldurulacak. 


CHP Muğla milletvekili Akın Üstündağ bir basın toplantısı düzenleyerek, Erdoğan'a, "300 odalı yazlığı ne yapacaksın. Sülalen mi tatil yapacak burada yoksa Katar prenslerini mi ağırlayacaksın? Kim için bu proje? Zengin Arap şeyhlerinin yatları mı demirleyecek buraya?" sorularını yöneltti.

BİRİNCİ DERECE SİT ALANI

Okluk Koyunun birinci derece SİT  alanı olduğunu da anımsatan Üstündağ, "500 metre mesafede planlama yasak buna rağmen inşaat başlamış yüksek duvarlar örülmeye başlamış. Özellikle  adrese teslim bir plan değişikliği olduğunu gösteren en önemli nokta ise yazlık sarayın olduğu Gökova 1/ 25 bin  planda değişiklik yapılmış ve SİT alanı olmaktan çıkarılmış. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı oluruyla tescil edilmiş durumda. Niye o kadar yer varken özellikle Gökova bölgesi yazlık sarayın olduğu bölge tescil ediliyor. Bu kamuoyundan özellikle kaçırılıyor. Bunun nedeni yazlık sarayın bir an önce yapılmasını sağlamaya yöneliktir" iddiasında bulundu.

HER TÜRLÜ LÜKS VE KONFOR VAR

Yazlık sarayın tamamlandığında lüks yeme içme ve dinlenme tesislerini içereceği belirtiliyor. Toplam 113 bin 443 metrekarelik alanı kapsayacağı belirtilen proje kapsamında, 15 bin 295 metrekarelik alanda mega ve süper yatların yanaşabileceği iki ayrı iskele, plaj ve dolgu yapılması planlanıyor. Hızla devam ettiği belirtilen inşaat çalışmaları kapsamında yaklaşık 11 bin metrekarelik deniz yüzeyi de doldurulacak. Buna göre 3 bin 600 metrelik kumsal oluşturulurken, geri kalan yaklaşık 7 bin metrekarelik deniz yüzeyi ise kum ya da çakıl ile doldurulacak.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ