Elazığ Cezaevi Raporu: Çocuklara yeterli gıda verilmiyor, açık görüşler fiili olarak 20 dakika

Elazığ Cezaevi’nde incelemelerde bulunan milletvekilleri, tutuklu ve hükümlülere yönelik çok sayıda hak ihlali tespit etti. Cezaevinde anneleriyle birlikte kalan çocuklara yeterli gıda verilmediği ortaya çıktı.
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyonunun çarşamba günü yapacağı toplantıda, Elazığ’da bulunan cezaevlerine yönelik incelemeler görüşülecek. Komisyon üyesi milletvekilleri tarafından hazırlanan raporda çok sayıda ihlal tespit edildi.

Cezaevlerine yönelik incelemeler yapan iktidar ve muhalefet milletvekilleri, Elazığ’da işkence ve kötü muamele yaşandığına yönelik iddialara dikkat çekti. Milletvekillerinin tespitine göre, cezaevinde anneleri ile birlikte tutulan çocuklara yeteri kadar yemek verilmiyor.

Birgün’ün haberine göre Elazığ’daki mahkûmların şikâyetlerine dikkati çeken raporda kapasite üzerinde hükümlü ve tutuklu bulundurulmasının fiziki koşullarda yetersizliğe neden olduğu, yemek çeşitliliğinin ve yemek ile ekmek miktarının, verilen sıcak su ve soğuk su miktarının arttırılması, özellikle ağır hastaların tedavi ve sevklerinde sürecin hızlandırılması gerektiği, meslek edindirme kursu ve sosyal faaliyetlerin artırılması gerektiği tespitlerine yer verildi.


EŞLERİYLE GÖRÜŞEMİYORLAR, AÇIK GÖRÜŞ 20 DAKİKA

Elazığ’da bulunan cezaevlerine yönelik yapılan incelemelerin ardından kaleme alınan raporda ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Öncesinde 1 saat olan açık görüşlerin 30 dakika ile sınırlandırıldığı ancak fiili olarak 20-25 dakika açık görüş yapılabildiği, görüşe gelenlerin çıplak aramaya tabi tutulduğu ve kötü muameleye maruz bırakıldıkları ve nakil taleplerinin karşılanmadığı, eşiyle aynı kurumda olanların ayda bir olan açık görüş hakkını eşiyle yahut ailesiyle görüşmek yönünde tercihli olarak kullanabildiği, birlikte görüşmeye izin verilmediği tespit edilmiştir.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ