Dört tıp öğrencisi iki aydır Elazığ’da tutuklu: Terörist damgası vurdular

Türkiye koronavirüsle mücadele ederken KHK ile ihraç edilen sağlık emekçileri, hemşireler, acil tıp teknisyenleri ve mezun olmak üzere olan tıp öğrencileri cezaevinde tutuluyor. İşte terörist yaftası yapıştırılan 4 tıp öğrencisinin hikayesi…


Bold Medya'dan Sevinç Özarslan'ın haberine göre; 18 Ocak 2020’de gözaltına alınıp, Elazığ depreminin olduğu gün, 24 Ocak’ta tutuklanan Muhammed Alperen Demirel (24) ve 3 arkadaşı iki aydır Elazığ Cezaevinde kalıyor. Elazığ Üniversitesi Tıp Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Demirel doğum günü sabahı gözaltına alındı. 7 gün emniyette tutulduktan sonra hapse gönderildi. Fırat Üniversitesi Hastanesindeki stajını bitirmesine 6 ay kalan Muhammed ve arkadaşları terörist diye damgalandı. Birlikte kaldıkları, gece gündüz ders çalıştıkları ev ise ‘örgüt evi’ ilan edildi.Muhammed Alperen Demirel, Fırat Üniversitesi Hastanesindeki stajını bir an önce bitirip mesleğine başlamak için sabırızlıkla bekliyordu.

ÇOCUKLARI OKULLARINDAN, MESLEKLERİNDEN ETTİLER

Annesi Saliha Demirel, “36 saat nöbet tutup, 12 saat ders çalışan bir çocuktu oğlum. Bu kadar yoğun çalışıyorlardı. Arkadaşlarıyla merkezde ev tuttular. Biz orada yaşamıyoruz. Bu çocuklar nerede kalacaktı? İki kişiyi yan yana görseler terörist diyorlar. Dosyası bomboş. Arkadaşının dosyası daha boş. Ev taşıdığını söylüyorlar. Çocukları okullarından, mesleklerinden ettiler” dedi.

HAKİMİN ODASINDAN BOYUNLARI BÜKÜK ÇIKTILAR

Oğlunun doktor olmasına az kaldığı halde ve ülkenin doktora ihtiyacı olmasına rağmen çıkartmadıklarını belirten Saliha Demirel, “18.30’da tutuklandı oğlum, 21.00’e doğru deprem oldu. Bu günahsız çocuklara yapılan haksızlıktır. Hiçbir suçu olmayan çocukların tutuklanması bize çok dokundu.” ifadelerini kullandı.

Demirel şöyle devam etti: “Çocuk 4 yıldır kendi başına okuyor. Yarı aç yarı tok. Durumumuz zaten belli. Samsun’dan Elazığ’a bir kere gidip ziyaret bile edemedik. Dersini aksatmadan son senesine kadar getirdi. Çocuklar o kadar masum bir şekilde hakimin odasından çıktılar ki, boyunları bükük tutuklandık deyince şok olduk.”

“BABANI ALAMADIK, ÇOK ŞÜKÜR SENİ ALDIK!”

Cemaat soruşturmaları kapsamında tutuklanan Muhammed Alperen Demirel ve arkadaşları 17 Nisan 2020’de Elazığ 2. Ağır Ceza Mahkemesinde ilk kez duruşmaya çıkacak. Muhammed Alperen Demirel’in babası Tekin Demirel de 33 aydır Samsun Cezaevinde tutuklu. 11 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Tekin Demirel’i Elazığ’da gözaltına alamayan polis memuru, tıp öğrencisi oğluna “Babanı alamadık, çok şükür seni aldık” demişti.


Feriha Zeynep Yüce
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ