Diyanet’ten cuma hutbesinde vatandaşa ‘sade yaşam’ tavsiyesi

Diyanet, tevazunun ele alındığı cuma hutbesinde sade bir hayat sürmenin, tevazu sahibi olmanın kişiyi yücelteceğine dikkat çekti. Hutbede, kibirlenen ve övünen kimseleri Allah’ın sevmeyeceğine vurgu yapıldı.


Saray itibardan tasarruf etmemek adına en lüks otomobiller alıp, yeni yeni saraylar inşa ettirirken Diyanet’ten tevazu uyarısı geldi. Cuma hutbesinde sade yaşam ve tevazuya vurgu yapılırken, gösteriş ve kibir konusunda ise uyarılarda bulunuldu.

PEYGAMBERİMİZ SADE BİR HAYAT SÜRDÜ


Tevazunun alçak gönüllü olmak olduğu vurgulanan hutbede, tevazunun gurur ve kibirden arınmış bir hayatı benimsemek olduğuna dikkat çekildi. Peygamber Efendimizin daima sade bir hayat sürdüğü vurgulanan hutbede, “İnsana, insan olduğu için değer verdi. Mütevazı olmanın, cennet ehlinin özelliklerinden biri olduğunu bildirdi. Müslüman bir kardeşimizi küçük görmenin kötülük olarak bizlere yeteceğini hatırlattı” denildi.

MAKAMI NE OLURSA OLSUN KENDİNİ FARKLI GÖRMEZ

Peygamberimizi örnek alan mütevazı bir müminin, bütün nimetlerin asıl sahibinin Allah olduğunun bilincinde olduğu belirtilen hutbede, “Sahip olduğu her bir nimetin aynı zamanda kendisinin bir imtihanı olduğunun farkındadır. Mümin, elindeki bütün imkânları Allah’ın rızasını kazanmak için seferber eder. Makam ve mevki, şöhret ve zenginliği ne olursa olsun kendini diğer insanlardan farklı bir konumda görmez. Allah katında üstünlüğün ancak takvada olduğuna inanır” denildi.

KİBİRLİ İNSAN DÜNYA KENDİ ETRAFINDA DÖNÜYOR ZANNEDER

Kibirden olabildiğince uzak durulması gerektiği ifade edilen hutbede, “Kibirli insan, dünyanın kendi etrafında döndüğünü zanneder. İnsanları küçümseyerek onlardan yüz çevirir. Oysa mümin, hangi sebeple olursa olsun hiç kimseyi hakir görmemelidir” denildi.

FANİ DÜNYANIN GEÇİCİ HEVESLERİNE ALDANMAYALIM

Hayatın her alanında tevazu kuşanılması gerektiği vurgulanan hutbede, “Hiç kimseyi incitmeyelim. Fani dünyanın geçici heveslerine aldanarak birbirimizi üzmeyelim. Dünyamızı zindana, ahiretimizi cehenneme çevirecek olan kibirden, gururdan ve riyadan sakınalım. İnsanları küçümseyerek onlara surat asmayalım. Yeryüzünde böbürlenerek yürümeyelim. Unutmayalım ki Yüce Rabbimiz, kibirlenen ve kendisiyle övünen kimseleri sevmez” denildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ