Digiturk'ün sahibi Katarlı iş adamına Fransa'da yolsuzluk soruşturması

Türkiye'de de yatırımları bulunan Katarlı iş insanı Nasser Al-Khelaifi hakkında Fransa'da rüşvet verdiği ve yolsuzluğa karıştığı suçlamasıyla soruşturma açıldı. Khelaifi, Türkiye'de Digiturk firmasının da sahibi.
Fransa'nın Paris Saint-Germain futbol kulübünün de sahibi olan Khelaifi'e yöneltilen suçlamaların başında, ülkesinin 2017 ve 2019 atletizm dünya şampiyonalarına ev sahipliği yapması için rüşvet verdiği iddiası geliyor.


İddiaların ortaya çıkmasının ardından Fransız yargı makamları soruşturma başlattı.

İş insanının avukatları, Khelaifi'ye yöneltilen suçlamalardan birinin 2011 yılında rüşvet amacıyla 3,5 milyar dolarlık bir ödeme yapması olduğunu duyurdu. 

BBC Türkçe'nin haberine göre, Katar merkezli bir şirket olan Oryx QSI'nin, dönemin Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'nin (IAAF) başkanı olan Lamine Diack'ın oğlu Papa Massata Diack'ın sahibi olduğu spor pazarlama şirketine yaptığı ödeme incelenmekte.

Soruşturmanın başında bulunan hakimin Khelaifi'nin avukatlarına gönderdiği açıklamada ödemenin Khelaifi tarafından onaylandığı söyleniyor, ancak avukatları Katarlı iş adamının o sırada Oryx QSI şirketi ile bir bağlantısının olmadığını savunuyor.

Katar, 2017 yılında düzenlenen şampiyonayı İngiltere'ya kaptırmıştı ancak Ekim ayında düzenlenecek 2019 şampiyonasını üstlenmeyi başarmıştı.

Nasser al-Khelaifi, 2016 yılında sahibi olduğu BeIN Sports şirketi aracılığıyla üç yıldır Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) kontrolünde olan Digiturk'ü satın almıştı.

1,3 milyar dolara Digiturk'ü satın alan Katarlı beIN Media Group'un Yönetim Kurulu Başkanı Nasser Al-Khelaif, Hürriyet'e o dönem verdiği röportajda, "Digiturk, beIN grubunun bugüne kadar yaptığı en büyük alım. Türkiye'ye yatırım yapmaya devam edeceğiz." demişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ