Demirtaş’ın tahliye kararına yapılan savcılık itirazı reddedildi

HDP’nin bir önceki dönem eş genel başkanı olan Selahattin Demirtaş’ın yargılandığı ana davada hakkında tahliye kararı verilmesine yönelik savcılığın yaptığı itiraz reddedildi.
Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Demirtaş'ın tahliye edilmesine ilişkin yaptığı itirazı kabul etmedi. Kararda, Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nin tahliye kararının usül ve yasaya uygun olduğuna dikkat çekildi.

Demirtaş, "örgüt propagandası" suçlamasıyla, 2018'de İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılandığı davada dört yıl sekiz ay hapis cezasına çarptırılarak hüküm giydiği için cezaevinden çıkamıyor. Ancak hukukçular yattığı süre göz önüne alarak Demirtaş’ın “denetimli serbestlik”ten faydalanarak serbest bırakılması gerektiğini belirtiyor.

Demirtaş’ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Daire’deki başvurusu 18 Eylül’deki duruşmada görüşülecek. Büyük Daire, Demirtaş’ın ifade özgürlüğü, kişi özgürlüğü ve güvenliği, seçme ve seçme hakkının ihlal edildiğine dair değerlendirme yapacak. Başvuruda ayrıca, hukuksal sürecin siyasi saikle yürütüldüğü iddiası da yer alıyor.


AİHM, Demirtaş ile ilgili kararını 20 Kasım 2018’de açıklamıştı. Yüksek Mahkeme, Edirne F Tipi Cezaevi’nde bulunan Demirtaş’ın tutukluluğunun sonlandırılmasına dair tüm önlemlerin alınmasına hükmetmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ