Bakanlık Meclis’i yok saydı: Yasa çıkmadan yönetmelik değişti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı; AKP’li milletvekillerinin imzasıyla sunulan yasa teklifi henüz Meclis'ten geçmeden yönetmelik değişikliği yaptı.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, AKP’li milletvekillerinin imzasıyla TBMM’ye 13 Ocak’ta sunulan yasa teklifi henüz ihtisas komisyonu ve genel kurulda görüşülmeden teklifte yer alan düzenleme kapsamında 14 Ocak’ta yönetmelik değişikliği yaptı. Yönetmelik değişikliği Resmi Gazete’de yayımlandı, yasanın ise 28 Ocak’tan sonra görüşülmesi bekleniyor. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Genel kurulda görüşülmeden kanun teklifi doğrultusunda yönetmeliğin değiştirilmesi millet iradesini yok saymaktır” diye konuştu.

AKP milletvekillerinin imzasıyla 13 Ocak’ta TBMM Başkanlığı’na sunulan Ahlat’a yazlık saray yapılmasına ilişkin düzenlemenin yer aldığı torba yasa teklifinde, harita ve kadastro mühendislerini ilgilendiren bazı hükümler yer aldı.


Teklifin 31. maddesinde yer alan düzenlemeye göre lisanslı harita ve kadastro mühendislerinin lisanslarının iptalinin koşulları arasına lisanslı mühendisin 65 yaşını doldurmuş olması hükmü eklendi.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre söz konusu düzenleme henüz Meclis’teki ilgili ihtisas komisyonuna bile gelmeden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yaş düzenlemesini “Lisanslı Harita ve Kadastro Mühendisleri ve Büroları Hakkında Yönetmelik”e işleyerek 14 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayımladı.  Yasa teklifinin TBMM Genel Kurulu’nda 28 Ocak’tan sonra ele alınması bekleniyor.

‘MİLLETİN İRADESİ İPOTEK ALTINA ALINDI’

CHP’li Özel, TBMM Başkanlığı’na sunulan yasa teklifinin henüz genel kurulda görüşülmeden, harita ve kadastro mühendislerini ilgilendiren hükümlerinin bir yönetmelik değişikliğiyle mevzuata dahil edilmesinin tam bir skandal olduğunu söyledi.

Özel, “Bu durum geçiştirilebilecek bir konu değildir. Cumhuriyet tarihinde hiçbir zaman yasama organında görüşülmemiş bir kanun doğrultusunda yönetmelik değişikliği yapılmamıştır. Bu yönetmelik halen yürürlükteki kanuna da aykırı olmakla birlikte, TBMM Genel Kurulu’nun ve dolayısıyla milletin iradesini ipotek altına almak demektir” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ