‘AK Parti, HDP’nin kapatılması için harekete geçmedi’, MHP yalnız kaldı

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Kobani iddianamesini istemesi rutin bir uygulama olarak değerlendirdiği ve HDP’nin kapatılması yönünde bir çalışma başlatılmadığı öne sürüldü.


 Ankara kulislerinde HDP'nin kapatılması konusunda Cumhur İttifakı ortakları AKP ve MHP arasındaki ayrışmanın arttığı belirtildi.MHP’nin, HDP’nin kapatılmasını istediği; kapatma davası açılmadığı takdirde, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na müracaat edeceği öne sürüldü.

Ankara’da Cumhur İttifakı içindeki kulis bilgilerini paylaşan Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, AKP’nin ise farklı düşündüğünü kaydetti. “Geçmişte kapatma davasına muhatap olmuş bir parti olarak AK Parti, kategorik olarak parti kapatmaya sıcak bakmıyor” diyen Selvi, “HDP’nin kapatılması yönünde bütün şartlar hazır olmasına rağmen AK Parti, HDP’nin kapatılması yönünde harekete geçmedi” ifadelerini kullandı.


“AK PARTİ KOBANİ SORUŞTURMASI İLE HDP’NİN KAPATILMASINI AYRI TUTUYOR”

HDP’nin kapatılması için bir çalışmanın başlatılmadığını söyleyen Selvi’nin yazısının ilgili bölümü şöyle:

“1)AK Parti, Kobani soruşturması ile HDP’nin kapatılmasını ayrı tutuyor.

2)Kobani soruşturması kapsamında 9 HDP’linin dokunulmazlığının kaldırılması gündeme geldiğinde AK Parti milletvekilleri “evet” oyu verecekler. Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Eller hemen iner kalkar” demişti.

3)HDP Eş Genel başkanı Pervin Buldan’ın durumu farklılık arz ediyor. Buldan, Kobani olaylarının yaşandığı dönemde HDP MYK üyesi değildi.

“MHP TEK BAŞINA YARGITAY’A MÜRACAAT EDECEK”

4)MHP, HDP’nin kapatılmasını istiyor. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı kapatma davası açmadığı takdirde MHP, HDP’nin kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na müracaat edecek.

5)Geçmişte kapatma davasına muhatap olmuş bir parti olarak AK Parti, kategorik olarak parti kapatmaya sıcak bakmıyor. HDP’nin kapatılması yönünde bütün şartlar hazır olmasına rağmen AK Parti, HDP’nin kapatılması yönünde harekete geçmedi.

“HDP’NİN KAPATILMASI İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILMADI”

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Kobani iddianamesini istemesi rutin bir uygulama olarak değerlendiriliyor. HDP’nin kapatılması yönünde bir çalışma başlatılmış değil. Ama şimdiye kadar HDP çizgisinden gelen birçok parti kapatıldığı için HDP hakkında kapatma davası açılması sürpriz olmaz. Ama reform sürecine giren Türkiye açısından olumlu bir gösterge olmayacak.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ