ABD’nin İdlib’de kimyasal uyarısına Erdoğan bakışı: Kör bahane

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD’nin İdlib’de kimyasal silah kullanılması durumunda Suriye ordusunu vuracağını açıklamasını “Kör bahane” diye niteledi.
Suriye ordusunun İdlib’e Rusya ve İran desteğinde başlatmaya hazırlandığı askeri harekata ABD karşı çıkıyor.  ABD ve Fransa operasyonlarda kimyasal silah kullanılması durumunda müdahale edeceklerini duyurmuştu. Daha önce iç savaşta kimyasal silah kullanılmasından Şam yönetimini sorumlu tutan ABD bu sebeple iki kez Suriye ordusu hedeflerini vurmuştu.

Erdoğan, Tahran gezisi dönüşünde uçakta ABD’nin İdlib operasyonuna karşı çıkmasını değerlendirirken şöyle konuştu: 

“Oradan değil, onların kör bahaneleri var. Nedir o kör bahane?‘Kimyasal silah kullanırsanız, biz şöyle yaparız, böyle yaparız’ diyorlar… Bize göre, sadece kimyasal silah tehdidi üzerinde durmak, konvansiyonel silahlarla yol açılan ölümlere aldırmamak doğru bir yaklaşım değil. Birinci Dünya Savaşı sonrasındaki süreçte ortaya çıkan, sadece kimyasal silah odaklı o yaklaşımın güncellenmesi lazım. Bu hususta Rusya’ya büyük görev düştüğünü de ifade ettik. ‘BM Güvenlik Konseyi’ndesiniz. Bunu gündeme getirin, bu işi BM’de çözmek lazım’ dedik. “


Erdoğan, Türkiye’nin İdlib konusunda şu an itibarıyla ABD ile tümüyle aynı safta yer aldığının söylenemeyeceğini de vurguladı.

Tahran’daki zirvenin canlı yayınlanacağından haberleri olmadığı bilgisini veren Erdoğan “Ama hayırlısı olmuş, isabet olmuş..”dedi. .


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ