HDP: Fatma Altınmakas öldürülme riskine rağmen neden korunmadı?

– HDP Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit ile Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, Muş Malazgirt’e kocası tarafından öldürülen Fatma Altınmakas hakkında, TBMM’de verdikleri ortak soru önergesinde cinayetle ilgili önemli sorular sordular.


Önergede, Muş’un Malazgirt ilçesine bağlı Gölağılı köyünde yaşayan 6 çocuk annesi Fatma Altınmakas’ın 12 Temmuz 2020 tarihinde eşi Kazım Altınmakas ile birlikte Malazgirt Jandarma Karakolu’na giderek eşinin kardeşi Sinan Altınmakas tarafından 3 ay boyunca kendisini, çocuklarını ve eşini öldürme tehdidiyle defalarca cinsel saldırıya uğradığı beyanıyla şikâyetçi olduğu vurgulandı. Fakat Fatma Altınmakas’ın şikâyeti üzerine gözaltına alınan Sinan Altınmakas’ın, tutuklama talebiyle sevk edildiği Malazgirt Sulh Ceza Hakimliğince 14 Temmuz’da adli kontrol şartı ile serbest bırakıldığı vurgulanarak, “Savcılığın iki defa itiraz etmesine rağmen ‘dosyadaki mevcut delil durumu, şüphelinin sabit ikametgâhının oluşu, delilleri karatma ihtimalinin olmaması’ gerekçesiyle zanlı tutuklanmayarak serbest bırakılmıştı” ifadelerine yer verildi.

“İHMALLER ZİNCİRİ SONUCUNDA ORTAYA ÇIKA BİR CİNAYET”


Önergede şöyle devam edildi: “Fatma Altınmakas şikâyetinden iki gün sonra, yani zanlının serbest bırakıldığı 14 Temmuz tarihinde eşi Kazım Altınmakas tarafından silahla başından vurularak öldürülmüştür. Fatma’nın evli olduğu erkek tarafından katledilmesi aynı zamanda adli merciler tarafından ortaya konan ihmaller zinciri sonucunda açığa çıkmış bir cinayettir. Zira her şeyden önce Türkçe bilmeyen Fatma Altınmakas’a Kürtçe tercüman tahsis edilmemiş ve şikâyeti Türkçe alınmaya çalışılmıştır. Ayrıca yoğun tehdit altında cinsel saldırıya uğradığını beyan etmesine rağmen İstanbul Sözleşmesi ve 6284 nolu yasanın zorunlu kıldığı geçici koruma dahi sağlanmamış, sadece ifadesi alınarak evine gönderilmiştir. Daha vahim olanı ise tüm delilere ve savcılığın itirazına rağmen zanlı Sinan Altınmakas, uzaklaştırma kararı dahi verilmeden serbest bırakılmıştır.”

“CİNSEL SALDIRIDA BULUNAN KİŞİ NEDEN SERBEST BIRAKILDI?”

HDP’li vekillerin İşçileri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelttiği sorular şöyle:

1- Tüm delillere ve savcılığın itirazına rağmen Fatma Altınmakas’ı uzun süre tehdit ederek cinsel saldırıda bulunan zanlı Sinan Altınmakas’ın serbest bırakılmasının gerekçesi nedir?

2- Fatma Altınmakas’ın özellikle adli mercilere şikâyetçi olmasından sonra öldürülme riskinin artmasına rağmen kendisine geçici korunma sağlanmamasının gerekçesi nedir?

3- Fatma Atınmakas’ın hem kendisini katleden eşi Kazım Altınmakas hem de kendisini ve çocuklarını öldürmekle tehdit eden, cinsel saldırıda bulunan ve tüm bunlara rağmen serbest bırakılan zanlı Sinan Altınmakas tarafından öldürülme riski olmasına rağmen bu iki erkeğe uzaklaştırma kararı verilmemesinin gerekçesi nedir?

4- Fatma Altınmakas’ın Türkçe bilmediğini beyan etmesine rağmen ifade işlemlerinde Kürtçe tercüman tahsis edilmemesinin gerekçesi nedir?

5- Kadınları, başta yaşam hakkı olmak üzere, her türlü şiddetten korumayı hedefleyen İstanbul Sözleşmesinin ve 6284 nolu yasanın etkin bir biçimde uygulanmamasının gerekçesi nedir?

6- Fatma Altınmakas eşi Kazım Altınmakas ile birlikte 12 Temmuz 2020 tarihinde Malazgirt Jandarma Karakolu’na giderek kendisine cinsel istismarda bulunan Sinan Altınmakası şikâyet etmesinin ardından yine eşi tarafından öldürülmesi çelişkili bir durum değil midir? Bu çelişkili durumla ilgili soruşturma derinleştiriliyor mu?

7- Son 18 yılda kadın cinayetlerinde yaşanan artışla birlikte illere göre dağılımı ne şekildedir? Seçim Bölgem olan Muş ilinde öldürülen kadın sayısı kaçtır? Bu kadınlardan kaçı koruma altında, kaçı şüpheli şekilde öldürülmüştür?
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ