Ulaştırma Bakanlığı’nın D2 belgesiyle İstanbul’a 5 bin yeni korsan taksi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu’nun “korsan taksi”yi önlemek ve herkesin makul fiyatlarla taksiye binmesini sağlamak amacıyla 5 bin taksi plakasının belediye bünyesinden kiralanacağını duyurması 5 bin korsan taksi için fırsata dönüştü.


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 5 bin taksi plakasının belediye bünyesinden kiralanacağını duyurmasının yeni tür ‘korsan taksi’ uygulamasına yol açtı. İmamoğlu’nun İstanbul’da “korsan taksi”yi önlemek ve herkesin makul fiyatlarla taksiye binmesini sağlamak için alındığını söylediği kararla İBB “farkında olmadan” yaklaşık 5 bin “korsana” çalışma izni verdirmiş oldu.

BAKANLIKTAN BELGESİYLE KORSAN


Ulaştırma Bakanlığı’nın Uber’lerin yasaklanmasının ardından verdiği D2 Turizm Yolcu Taşımacılığı Belgesi’nin filo kiralayan bazı lojistik şirketleri tarafından “korsan taksi” için de kullanıldığı ortaya çıktı. Minibüs, midibüs dışında binek araçlara da sahip olan ve bünyesinde bulundurmak için kiralayan tur şirketlerinin Ulaştırma Bakanlığı’ndan aldığı D2 yolcu taşıma belgesini “amacı dışında kullanarak mobil uygulamalar üzerinden yolcu taşımacılığı yaptığı” öğrenildi.

  

APLİKASYON BİLE YAPTIRDILAR

Bakanlıktan aldığı belgeyi Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’na ruhsatında “ücret karşılığı yolcu taşıyamaz” ibaresi bulunmasına rağmen onaylatan araçlar, daha sonra bağlı olduğu tur şirketinin kendisine özel yaptırdığı “aplikasyonu” indiriyor ve “korsan taksiciliğe” adım atıyor. Aplikasyon aynı Uber ve Careem’de olduğu gibi yolcunun çağrısına cevap veriyor, gideceği yere kadar ücret karşılığı götürüyor.

EN FAZLA ARAÇ ALTUR’DA

İstanbul’da bu şekilde yaklaşık 5 bin araç bulunuyor. En büyük binek araç filosuna sahip olan ise aynı zamanda Galatasaray Kulübü’nün 2. Başkanı Abdurrahim Albayrak’a ait olan Altur Turizm. Altur, özel olarak yaptırdığı aplikasyonla binek araçları “korsan taksi” gibi çalıştırıyor. Araçlar aplikasyonla kendisine gelen çağrıyla birlikte yolculuk etmek isteyenlerin verdiği adrese gidiyor. Gidilecek adresi öğrendikten sonra fiyat belirliyor. Tur şirketlerinin korsan çalışan bu araçları Uber ya da Careem gibi vergi ödemiyor, yasal taksilerden daha ucuza götürdüğü için de sıklıkla tercih ediliyor.

‘EYLEM YAPARIZ’ TEHDİDİ TUTMADI

İstanbul’da 18 bine yakın taksi sahibi ve şoförlerinin yanı sıra meslek odaları da durumdan haberdar olmasına rağmen  uygulama devam ediyor. İBB’nin taksi kiralamasına tepki gösteren Oto Center ise konuya ilişkin hiçbir açıklama yapmıyor. Oto Center, İBB Başkanı İmamoğlu’nun 5 bin taksi kararı tartışmalarını “eylem yapmakla” sürdürmüş, ancak son sözü başkan söylemişti. İmamoğlu. “İstanbul halkının, taksi ihtiyacı olup olmadığına karar verecek makam, Bağcılar Oto Galerisi’ndeki birkaç taksi galericisi değildir. Sakın bizi başka şeylerle tehdit etmeye çalışmasınlar. Plaka fiyatları ile geçim sağlayan rantçılara bu süreci kurban etmeyiz, ettirmeyiz. İstanbul’da düzeni bozucu bir fiile giren her şahıs, karşısında devleti bulacaktır. Yani yasaların İBB’ye verdiği her yetkiyi kullanmaktan imtina etmeyiz” diyerek Oto Center’ın tehditlere boyun eğmeyeceği vurgusunu yapmıştı.PLAKA FİYATLARI DÜŞTÜ


İBB ile Oto Center arasındaki restleşme sürerken meslek odalarından tek çıkan ses plaka sahiplerinin kazançlarını düşeceği yolundaydı. Nitekim İmamoğlu’nun açıklamasının hemen ardından Oto Center’da plaka fiyatları 2 milyon 200 bin liradan 2 milyona düştü.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ