Taşçıer, Katar Şeyhi’nin uçağını sordu, TRT “hediye” dedi

CHP Milletvekili Gamze Taşçıer’in soru önergesi ile gündeme getirdiği uçağı, TRT, “Katar Şeyhi’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sevgisi nedeniyle hediye ettiğini” duyurdu.
Uçak Sabiha Gökçen Havalimanı’na inerek cumhurbaşkanlığı filosuna katıldı.

Normalde 400 yolcu kapasitesi bulunan, özel donanımıyla 76 yolcu taşıyabilen uçağın fiyatı 400 milyon dolar.

TAŞÇIER SORU ÖNERGESİ İLE GÜNDEME TAŞIMIŞTI


CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, Ağustos ayında Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin satışa çıkardığı B747-8 model uçağın, satın alınarak Türkiye Cumhuriyeti Devlet Filosu’na dahil edildiği iddiasını gündeme getirmişti.

Taşcıer’in iddiasına göre, Katar Emiri uçağı Ağustos ayında satışa çıkardı ve satış işlemi için uçağı İsviçre’de bir şirkete gönderdi.

“9 Eylül tarihinde bu uçağın Türkiye tarafından satın alındığı ile ilgili haberler var. 11 Eylül günü İsviçre’nin Basel kentinden yola çıkan B747-8 model bir uçağın Türkiye saati ile 12 Eylül 00.19’da Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaptığını tespit ettik.”

Gamze Taşcıer uçakla ilgili iddiayı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a verdiği soru önergesi ile de gündeme taşımıştı.

“VIP UÇAK SATIN ALINDIĞI DOĞRU MUDUR?”

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer’in soruları şu şekilde;

1-) Söz konusu VIP uçağın satın alındığı iddiası doğru mudur? Eğer doğru ise, ülkemiz derin bir ekonomik kriz içerisinde iken, hali hazırda Devlet Filosu’nda VIP uçaklar da bulunmakta iken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kullanması için yeni ve süper lüks başka bir VIP uçağın alınmasının amacı nedir?

2-) Söz konusu B747-8 model uçağın donanımsız satış fiyatının 400 milyon dolar civarında olduğu (bugünün kuru ile 2 milyar 576 milyon lira) bilinmekte iken, VIP olarak dizayn edilen bu uçak için Katar’a ne kadar ödeme yapılmıştır?

3-) Katar Emiri’nden satın alınan iki katlı jumbo uçağın ardından, Devlet Filosu’nda bulunan diğer VIP uçaklar satılacak mıdır, yoksa kullanıma devam edilecek midir?

4-) Uçakta 7 yatak odası, 2 özel salon, toplantı odaları ve küçük bir hastane bulunduğu bilgisi doğru mudur? Uçağın yakıt deposunun 250 bin dolara dolduğu iddiaları doğru mudur?

5-) Söz konusu VIP uçak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade ettiği üzere “itibardan tasarruf olmaz” ilkesine bağlı olarak mı satın alınmıştır? Yoksulluk içerisindeki vatandaşa kemer sıkma mesajları ile tasarruf çağrısı yaparken, bir yandan da Cumhurbaşkanı için süper lüks VIP uçak alınması vicdani midir? Ülkeyi yönetenler tarafından halka yapılan tasarruf çağrılarına, ülkeyi yönetenler olarak sizler de katılmayı düşünür müsünüz?

6-) Katar Emiri ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ağustos ayı içerisinde yaptığı görüşmede, Katar’dan Türkiye’ye 15 milyar dolarlık yatırım sözü alındığı bilgisi bulunmaktadır. Söz konusu uçak alışverişi ile bu yatırım sözü arasında bir bağ bulunmakta mıdır? 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ