Ne halkın itirazını dinlediler ne de mahkeme kararını beklediler…

Doğal gaz taşıyacak gemiler için yapılması planlanan yaklaşık 270 metre uzunluğundaki iskele ve dolgu platformu projesi için süreç yeniden başlatıldı.


Edirne Keşan’da doğal gaz taşıyacak gemiler için yapılması planlanan ve bilirkişi raporunda limanın yapılması halinde çevrenin telafisi mümkün olmayacak zararlar göreceği belirtilen iskele ve dolgu platformu projesi Danıştay kararı beklenilmeden yeniden başlatıldı.

Bölgedeki sivil toplum kuruluşları, mahkemenin iptal kararına karşın Danıştay kararı beklenmeden projenin başlatılmasına tepki gösterdi.


MAHKEME İPTAL ETMİŞTİ

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre BOTAŞ’ın Edirne’nin Keşan ilçesinde, Saros Körfezi’ne doğal gaz taşıyacak gemiler için yaklaşık 270 metre uzunluğunda bir iskele ve dolgu platformu projesine ilişkin İnceleme Değerlendirme Komisyonu toplantısının yarın yapılacağı duyuruldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bölge sakinlerinin itirazlarına rağmen proje hakkında olumlu ÇED kararı vermişti. Kararın iptali istemiyle 2019’da dava açılmış, dava dosyasına giren bilirkişi raporunda, proje alanında olumsuz etkilenecek birçok bölgenin bulunduğu ve limanın yapılması halinde telafisi mümkün olmayacak zararlar göreceği belirtilmişti. Mahkeme de “ÇED Olumlu” kararını iptal etmişti.

NEDEN DANIŞTAY KARARI BEKLENMEDİ?

Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz ve Saros Gönüllüleri Dayanışması Sözcüsü Mürşide Ertürk Çoban, “Çevre ve Orman Bakanlığının 2009/7 genelgesine göre yarın İnceleme Değerlendirme Komisyonu toplantı kararı alan sayın bakanlık yetkilileri bu ülkede yaşamıyor mu? Dünya insanlığının ne ile uğraştığından haberleri yok mu? Neden Danıştay kararı beklenmeden mevcut mahkeme kararı ile hiç ilgisi olmayan, raflarda tozlanmış olan bu genelge dayanak yapılarak yangından mal kaçırırcasına yasanın arkasından dolaşılıyor. Büyükşehirler arası ulaşım yasağı var, İDK’ye katılmak isteyecek davacılar arasında sokağa çıkma kısıtlısı olanlar var. Bu adalet mi?” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ