Naci Ağbal fırtınası: Dolar 8,70 TL’yi geçti, borsa çöktü

Geçen hafta 8,65 TL'ye kadar yükselen dolar haftanın ilk gününde 8,71 TL'ye kadar yükseldi. Borsa İstanbul'da düşüş hızlandı.


Dolar temmuz başından bu yana ilk defa 8,70 TL’nin üzerini gördü. Euro 10,23 TL’ye kadar yükseldi.  Borsa İstanbul’da (BİST) işlem gören hisse senetlerinin değer kaybı hızlandı. BİST 100 Endeksi yüzde 1,70 değer kaybederek, 1.396 puana geriledi. BİST 100 endeksinin 1.392 puanın altına gerileyebileceği endişesi hâkim.

BİST’teki düşüşte de döviz kurlarındaki artışta da 20 Mart 2021’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Merkez Bankası Başkanlığı’ndan azledilen Naci Ağbal’ın dünkü mesajı etkili oldu.


Ağbal, 5 Mart’ta TCMB Başkanı unvanı ile Merkez Bankası’nın resmi internet sitesinde yayımladığı makalede enflasyonu düşürmek için faiz artışına gidildiğini belirtmişti.

NACİ AĞBAL, MERKEZ BANKASI’NA FAİZ MESAJI VERDİ

Ağbal’ın 23 Eylül’de faiz kararı için bir araya gelmesi beklenen Para Politikası Kurulu (PPK) üyelerine “Faizi indirmeyin!” imasında bulunduğu belirtiliyor. Kurul, TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplanıyor.

Dolar/TL paritesindeki artış altın fiyatlarını da yukarı çekti. “Altın borsası” diye nitelenen İstanbul Kapalıçarşı’da 24 ayar altının gramı Türkiye saati ile 10.20’de 491 TL’den satıldı. Aynı dakikalarda çeyrek altın 802 TL, Cumhuriyet altını ise 3 bin 238 TL oldu.

Geçen hafta yüzde 2,08 değer kaybeden Türk Lirası, dolara mukabil en fazla değer kaybeden gelişmekte olan ülke para birimi oldu. Güney Afrika Randı yüzde 1,64 ile TL’nin akabinde 2’nci sırada yer aldı.

“Türkiye’nin iflas kaskosu” diye nitelenen kredi temerrüt risk primi (CDS), 393 baz puan seviyesine yükseldi. 2 yıllık gösterge tahvil faizi yüzde 17,70 civarında seyrediyor.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 7 Eylül’de Merkez Bankası’nın odağını manşet enflasyondan çekirdek enflasyona çevirdiğini belirtmişti.

Deutschebank, yayımladığı bir araştırma raporunda TCMB’nin tüketici enflasyonunun üzerinde reel faiz yerine çekirdek enflasyonu esas almasının TL varlıklarda riski artırdığı görüşünde.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ