Merkez Bankası için korkutan tahmin: Döviz rezervi yaz sonunda bitecek!

Dünya ülkeleri ekonomilerini yakından takip eden TD Securities, Merkez Bankası’nın elindeki döviz rezervlerinin Ağustos sonunda biteceğini açıkladı.
Türk Lirası’nın hızlı bir şekilde değer kaybetmesi dünya gündeminde. Kanada merkezli devlet ve kurumsal müşterilerine danışmanlık ve sermaye piyasası hizmetleri sunan yatırım bankası TD Securities, TL’nin Dolar karşısındaki değer kaybını değerlendirdi.  

Reuters’a konuşan yatırım şirketi TD Securities’den Cristian Maggio, Merkez Bankası’nın rezervlerindeki erimenin dikkat çekici olduğunu belirterek “Merkez Bankası bu yılki hızla giderse brüt rezervlerinin tamamını yaz sonu veya sonbahar başında bitireceğini düşünüyoruz” dedi. Maggio, rezervlerin önemli bölümünün Swap’la diğer bankalardan alınan borç paradan oluştuğunu da vurguladı. 

TL’nin siyasi gelişmelere “rehin” hale geldiğini de savunan yayın kuruluşu, Moskova’yla Suriye, Amerika’yla S-400’ler ve AB ile Akdeniz’deki doğalgaz ve göçmenler konusunda gerilimlerin bulunduğunu ve bunlara şimdi de Libya’da Rusya’yla yaşanan çekişmenin eklendiğini belirtti. 


Haberde Merkez Bankası’nın yaklaşık bir yıldır gevşek para politikası uyguladığı ve bunun sonucunda negatif reel faiz seviyesine indiğine dikkat çekildi ve TCMB’nin enflasyon beklentisini yükseltmesinden sonra Ağustos toplantısında faiz artırımına gidebileceği öngörüsünde bulunuldu. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ