Krizin ilk sonucu: Hazine Bakanlığında tasarruf ve gelir arttırıcı önlem!

ABD ile yaptırım krizinin sona erdirilmesi üzerine sürdürülen temaslardan olumsuz sonuç çıktığına dair haberler basına yansıyınca döviz serbest düşüşe geçti. Hazine Bakanlığı'ndan ise acil eylem planı açıklaması geldi.
Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, "Yeni Ekonomi Model'ine ilişkin çerçeve yarın Bakanımız Berat Albayrak tarafından kamuoyuyla paylaşılacak" ifadesi kullanıldı.

Buna göre 2019 büyümesinin yüzde 3-4 aralığında olması bekleniyor. Maliye'nin hedefi, enflasyonun en kısa sürede tek hane olması...

Kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen üst üste kredi notu düşürmeleri sonrası Türk bankalarına yönelik olumsuz bir tablo oluşurken bakanlıktan yapılan açıklamada, "Türk bankacılık sistemi sağlam sermaye yapısı ve bilançosuyla finansal dalgalanmaları geçmişte olduğu gibi bugünde etkin bir biçimde yönetebilecek konumdadır" deniyor ve ekleniyor:


"Piyasa da bankalarımız ve şirketlerimizle ilgili yapılan spekülatif açıklamaların aksine kur ve likidite riski konusunda bir problem görülmediği denetleyici kurumlarımız tarafından da düzenli olarak yayınlanan raporlarda gözükmektedir. Yatırımcılar ve halkımızın bu söylentilerden ziyade gerçek durumu yansıtan raporlara itibar etmesini tavsiye ederiz."

"Kamuoyuna daha önce açıkladığımız gibi orta vadeli plan ile ilgili çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir" denen açıklamada, "Toplumun farklı kesimleriyle bir araya gelerek OVP ye baz teşkil eden parametreler için istişarelerimiz sürmektedir. Bu kapsamda dün Bakanlığımız bünyesinde, ilgili paydaşların ve akademisyenlerimizin yer aldığı önemli bir çalıştay gerçekleştirilmiştir" ifadesi kullanılıyor.

Orta Vadeli Plan kapsamında cari açığın ise yüzde 4 civarlarında dengeleneceğinin beklendiği kaydediliyor:

"Kamuda bu yıl başlatılan tasarruf programı, orta vadede devam edecektir. Bütçe açığı ise yüzde 1,5’lar seviyesinde sınırlandırılacak, özellikle altyapı yatırımlarımızda yurtdışı finansman ve yabancı yatırımcı şartı ile ilerlenecektir. Kamudaki tasarruf ve dengeli ekonomik yapı ile hazine borç çevirme oranları yüzde 100’lerin altına indirilecektir."

Bakanlığın açıklaması şöyle devam ediyor:

"2018 yılının geri kalan bölümünde ise daha önce açıkladığımız ve bir süredir üzerinde çalıştığımız 35 milyar TL tasarruf ve gelir arttırıcı önlem ile FDF’nın +5 Milyar TL’ye yükselmesi, yılın bundan sonraki aylarında kredi roll over oranının yüzde 100 olması (yıl sonu iç borç çevirme oranının yüzde 104 olması), bütçe açığının ise yıl başında açıklanan program ile paralel olarak yüzde 2’nin altında olması hedeflenmektedir. Yılsonuna kadar mali politikalar ile ilgili aksiyonlarımız ile bu hedefleri gerçekleştirmek temel amacımız olacaktır."


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ