Korona salgını için umutsuz uyarı: 2024’e kadar düzelmeyebilir

ABD’deki işgücü piyasasının 2024 yılına kadar Kovid-19 salgını öncesi haline dönemeyebileceğini belirten Standard & Poor’s, daha fazla ekonomik teşvik olmazsa son aylarda başlayan iyileşmenin tehlikeye girebileceğini konusunda uyardı.


Standard & Poor’s (S&P), ABD’deki işgücü piyasasının 2024 yılına kadar Kovid-19 salgını öncesi haline dönemeyebileceği konusunda uyardı.

YENİ BAŞKANIN ZORLANACAĞI KONU İSTİHDAM


S&P Global ABD Baş Ekonomisti Beth Ann Bovino, ABD’deki istihdam piyasasının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını öncesine 2024’e kadar dönemeyebileceğini söyledi. Bovino, yaptığı açıklamada “Bir sonraki başkan için en büyük zorluk, kim olursa olsun, istihdam olacaktır” dedi.

İYİLEŞME İÇİN DAHA FAZLA TEŞVİK GEREKİYOR

ABD’de resmi verilere göre işsizlik oranı nisan ayındaki yüzde 14.7’lik zirvesinden eylül ayına yüzde 7.4’e düşerek beklenmedik bir hızla toparlanmıştı. Ancak Kovid-19 salgını öncesinde bu rakam yüzde 3.5 olarak kaydedilmişti. Mevcut rakamın işgücü piyasasındaki zayıflıkları maskelediğini ve ‘reel’ oranın muhtemelen yüzde 11’e yakın olduğunu belirten Bovino, daha fazla ekonomik teşvik olmazsa iyileşmenin tehlikeye girebileceğini kaydetti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ