İthalat durdu: Muzun kilosu 20 TL’yi gördü

Koronavirüsle mücadele kapsamında muz ithalatı durdu. Eylül ayında başlayan yerli muz hasadı ise bitti. Artan talepler nedeniyle muz fiyatları 20 lirayı gördü. Yeni yerli muzun iç piyasaya sürülmesi için Eylül ayı beklenecek.


Türkiye’deki muz ihtiyacının yaklaşık yüzde 75’lik kısmını karşılayan yerli üretimde açık alanda hasadın sonuna gelindi. Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında ithal muzun ülkeye girişi durdu. Piyasada arzının düşmesiyle muz fiyatları 20 lirayı gördü.

İTHALAT YAPILAMADIĞI İÇİN TALEP KARŞILANAMIYOR


Muz, Türkiye’de sınırlı bir alanda yetişebilen bir meyve. Tarlalarda her yıl eylül ve ekim aylarında başlayan hasat mayıs ayında bitiyor. Türkiye’de yılda 480 bin tona yakın muz üretiliyor ancak 700 bin tonluk talep bulunuyor. Yaklaşık 220 bin ton iç talep açığı, Ekvator, Guatamala, Kostarika, Kolombiya ve Filipinler gibi ülkelerden ithal edilen muzlarla karşılanabiliyor.

“KALAN YERLİ MUZ TALEBE YETMEZ”

Her yıl piyasada yerli üretim muzun azalmasıyla muz fiyatlarının yükselişe geçtiğini belirten Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, “Bahçelerde muz kalmadı. Kapalı alanda yüzde 5’lik oranda muz var. Bu yüzde 5’lik üründe de çift ürüne gitme diye bir sistem var fakat o da iç piyasaya yetmeyecektir. Yani talebi karşılayamıyoruz bu dönemlerde. Şu anda muz fiyatlarının yüksek olmasının sebebi muz hasadının olmamasından kaynaklanıyor” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ