İş Bankası: Her önüne gelen kredi yapılandırma istemesin

Piyasalardaki fırtınanın derinleştiği 2018’de reel sektör bankacılık ilişkilerinde bir şok yaşanıyor.
Türkiye’nin en büyük gruplarının da aralarında bulunduğu bir dizi şirket bankalara olan milyarlarca dolarlık borçlarını yapılandırmak için talepte bulunuyor. Taleplerin nedeni farklı farklı da olsa T.Telekom, Çukurova, Ülker, Doğuş, Unıt Investment de bunlar arasında yer alıyor. Bugüne kadar medyaya yansıyan taleplerin toplamı 23.5 milyar dolarlık krediyi içeriyor.
 
Peki borç veren taraf yani bankacılık tarafı ne diyor? Reel sektör şirketlerine 186 milyar dolar kredi açıp bunun önemli bölümünü de yurtdışından aldığı kredilerle finanse eden bankacılık sektörü kuşkusuz ki art arda gelen yapılandırma talepleriyle zor günler yaşıyor. Her ne kadar sektör yetkilileri bugüne kadar müşterilerini de daha zor duruma düşürüp çıkmaza sokmamak için ‘Yapılandırma talepleri olağan işlemler’ dese de bir rahatsızlık olduğu da açık. İşte bu rahatsızlığı dile getiren isim de Türkiye’nin en büyük özel bankası İş Bankası’nın Genel Müdürü Adnan Bali oldu.
 
Bali, her ne kadar kredi yapılandırma işlemlerinin bankacılık sektörünün gerçekleştirdiği işlemler arasında olduğu bilgisini verse de şu uyarılarda bulundu:

 
‘Reel sektörde de belli başlı sermaye gruplarının, en az bankalar kadar ellerini taşın altına koyması gerekli. Bu dönem fırsatçılık yapma dönemi değil. İhtiyacı olanla olmayanı vakalar bazında ayırt ederek, kaynak tahsisini bozacak şekilde taleplerde, girişimlerde bulunmamalıyız. Aldığımız inisiyatifler bir kredi kampanyası, bir kredi yapılandırma kampanyası değildir.'

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ