Herşey çöpe paralar AKP'ye gitti

Vurgun yapmak için artık çöpe atılacak yatırımlar yapılmaya başlandı. Trajikomik örnek Amasya'dan.
AKP'li bürokratın üniversiteden mezun olan yeğenine 150 bin TL danışmanlık ücreti ödenen proje tam bir fiyaskoyla sonuçlandı. Devlet servet kaybederken, herşey çöpe gitti. 

Birgün Gazetesi'nden Erk Acarer'in haberine göre; Amasya İl Özel İdaresi tarafından şehre 60 kilometre uzaklıktaki Merzifon Kayadüzü köyüne bir rüzgâr santralı kurulması planlandı. Ancak projede, ‘bir an önce rant sağlamak niyetiyle’ acele edildi. Uygun olduğuna karar verilen bölge için ruhsat bile alınmadan proje tamamlanmak istendi.

SANTRAL UÇUŞ SAHASINDA ÇIKINCA

1 KW’lik rüzgâr santralının devlete maliyeti ve dolayısıyla halkın cebine yansıması bir servete mal oldu. 2016 yılının 12. ayında tribün Hollanda’dan satın alındı. Santralın yapılacağı alana 3 bin beş yüz metreküp beton döküldü. 400 ton demir satın alındı. Ne var ki bu işler tamamlandıktan sonra santralın kurulacağı yerin uçuş sahasında olduğu anlaşıldı.

Ruhsatsız alanın, uçuş bölgesinde olduğu anlaşılınca, projeden vazgeçildi. Rüzgâr tribünü götürülüp Yeniçeltek kömür işletmesi alanına bırakıldı. Yine yapılacağı yer de, beton dökülmüş hali ve satın alınan 400 ton demirle öylece bırakıldı.

YEĞEN 150 BİN TL'Yİ KAPTI
Santralın kurulması göreviyle başından beri Amasya İl Özel İdaresi Sekreteri Faruk Aykutlu ilgilendi. Özel İdarede 4 mühendis çalıştırılırken, proje kapsamında onlara görev verilmedi. Sekreter Aykutlu; üniversiteden yeni mezun olan yeğenini elektrik mühendisi olarak belediyeye aldırdı ve ona danışmanlık ücreti olarak 150 bin TL ödedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ