Ekonomist Kahveci: Durum kötü, kötüden çok daha kötü

Ekonomistler ekonomideki kötü gidişata dair eleştirilerinin ve uyarılarının dozajını her geçen gün artırıyor.


Son birkaç yıldır, yüksek enflasyon, cari açık, işsizlik ve kurumların bağımsızlığı konusunda yazılar yazan ekonomistler artık gelinen noktadan geri dönüşü neredeyse imkansız görmeye başladı.

Karar Gazetesi yazarı İbrahim Kahveci de, "Çok ama çok kötü" başlıklı 16 Mayıs tarihli yazısında, aslında kendisinin de karamsar ve krizden bahseden yazılardan hoşnut olmadığını belirtse de, bundan sonraki sürecin çok daha kötü olacağı uyarısında bulundu.


Kahveci, "Evet, durum çok kötü. Hatta kötüden de öte kötü. 1994 krizini, 2001 krizini mumla arıyoruz. Hatta bize ait olmayan ve tüm dünyayı sallayan 2008-09 küresel krizi bile geçtik. Nerede mi? Elbette işsizlikte" tespitini paylaştı.

İşsizlik açısından 1980 sonrasının en ağır ekonomik krizi yaşandığına işaret eden Kahveci, "Millet işsiz, millet aç, millet fakir" dedi ve ekledi:

"Her 100 yetişkin içinde benim bildiğim son 40 yıllık verilerde hiç bu kadar işsiz kalmamıştı. Evde, tarlada, köyde, şehirde... yani tüm toplumun  15+ yaş üstü her 100 kişiden 7,2 kişi işsiz. Yani evine ekmek getiremiyor. Yani çevresinin bakımı ile yaşıyor. Ya da yaşamıyor... Niye bu kadar karamsarsın diyorum ya kendime. Millet henüz göremedi diye mi acaba. Millet hele bir gerçek krizi yaşasın, o zaman ne olur bak? Ne olacak; sabah biraz din... Akşam da milliyetçilik ile yer yatarız aşağıya. Hadi iyi uykular."

15 Mayıs'ta açıklanan üç aylık işsizlik rakamlarına göre, işsizlik oranı son 10 yılın en yüksek rakamına ulaşarak yüzde 14.7 oldu. Şubat döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre işsiz sayısı 1 milyon 376 bin kişi artarak 4 milyon 730 bin kişi oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre işsiz sayısı yüzde 41 arttı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ