Dolar aynı gün rekor üstüne rekor kırdı

Döviz endeksinde haftanın ilk gününün sabah saatlerinde hızlı bir şekilde rekor kırıldı. Gün içerisinde rekor üstüne rekor kırıldı.
Dolar kuru, 4.5944 TL'ye kadar yükselerek yeni rekor seviyesini görürken, şu dakikalarda 4.58 TL'de işlem görüyor. Euro kuru ve sterlin kuru da rekor seviyelere yükseldi.

Geçtiğimiz haftayı 4.49 seviyesinden tamamlayan dolar/TL, yeni haftaya hareketli başladı. Dolar kuru, 5.5944 TL'yi görerek yeni rekorunu kırarken; saat 15.18 itibarıyla 4.5882 TL'den işlem görüyor.

Dolar, ABD ile Çin'in ticaret gerginliğine ilişkin anlaşmaya vararak ABD hazine tahvili faizini desteklemesi sonrasında cazibesinin artmasıyla yükseldi.


EURO VE STERLİN DE REKOR KIRDI

Euro/TL, 5.4046 seviyesini görerek tarihi rekor kırarken, şu dakikalarda 5.3945 seviyesinde bulunuyor. Sterlin/TL ise rekor seviyesini 6.1676 seviyesine taşırken, şu sıralarda 6.1568 seviyesinde hareket ediyor.

Dolar endeksi yüzde 0.19 yükselişle 93.76 seviyesinde bulunurken, euro/dolar paritesi 1.1754 seviyesinde...

Türkiye'de 10 yıllık tahvillerin faizi, 11 baz puanlık yükselişle yüzde 15.17'ye ulaşarak rekor tazeledi.

Brent petrolün varil fiyatı 79, altının ons fiyatı da 1288.58 dolardan işlem görüyor.

DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR?

Gedik Portföy, Portföy Yönetim Müdürü Eral Karayazıcı, "Yeni haftaya ABD para birimi dünya genelinde değer kazanarak başladı. Hareketin temelde iki nedeni var. ABD-Çin dış ticaret savaşında Çin’in attığı geri adım ile uzlaşma sağlanması ve İtalya’da bugün kurulması beklenen hükümetin kamu açıklarını arttıracak programı. İtalya Avrupa’nın yumuşak karnı ve bu ülkede olası bir kötüye gidişin çözüm faturası Brüksel tarafından ödenemeyecek kadar ağır olur. Henüz ağıtlar yakılacak bir tablo olmasa da koalisyon kurmak üzere anlaşan iki marjinal partinin kapitalizme adapte olması zaman alacağa benziyor. Bu durum Euro’ya değer kaybettirince tahterevallinin karşı cephesi olan ABD doları değer kazanıyor. Bu işin dış görünümü" dedi.

Karayazıcı şöyle devam etti: "Yurt içinde sadece dolar değil Euro ve Sterlin’de de tarihi rekorlar görüyoruz. Çünkü TL’de yaşanan kayıp diğer ülke para birimlerinin üzerinde. Dolar haftanın ilk işlemlerine gelişmiş ülkelerde ortalama yüzde 0,3 bize benzeyen gelişenlerde yüzde 0,4 ama ülkemizde yüzde 1,2 değer kazancı ile başladı."
(bigpara)

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ