CHP’li Ağbaba: 2021’de her gün en az 269 esnaf kepenk indirdi

CHP'li Veli Ağbaba artan döviz kurları ve yüksek enflasyonun, esnafı kepenk indirmeye zorladığını belirterek, “İflas eden esnaf sayısı Kasım ayı ile birlikte en az 88 bin 734 oldu. Her gün ise en az 269 esnaf kepenk indirmiş oldu” dedi.


CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Kasım ayıyla birlikte 2021 yılında iflas eden esnaf sayısının 88 bin 734 olduğunu açıkladı. Ağbaba, “Kasım ayında kepenk indiren esnaf sayısı, Ekim ayına göre yüzde 16 oranında artarak 9362’ye yükseldi. 2020 yılının Kasım ayına göre iflas sayısındaki artış ise yüzde 22’yi aştı” dedi.

“Duran ekonomi esnafı vurdu” diyen Ağbaba, “2021 yılının ilk gününde 7,34 olan dolar kuru yüzde 80’leri aşan bir artışla 13,80 seviyelerinde seyretmektedir. Döviz kurlarının sürekli olarak artması ekonomiyi neredeyse durma noktasına getirmiştir. Döviz kurlarında yaşanan artış nedeniyle esnaf sattığı ürünün yerine yenisi koyamamakta ve rafları boş kalmaktadır. Hal böyle olunca esnaflar hem yüksek döviz kuru hem de yüksek enflasyon verileri neticesinde dükkânlarını kapatmak zorunda kalmaktadır” ifadelerini kullandı.


‘HER GÜN EN AZ 269 ESNAF KEPENK İNDİRDİ’

Koronavirüs pandemisi tam kapanma döneminde bankalara ve piyasalara olan borçların katlanarak artması ve esnafın kur krizine bağlı olarak borçlarını ödeyememesinin de iflasların bir diğer nedeni olduğunu vurgulayan Veli Ağbaba, “Türkiye’de esnaf ve sanatkârlar sicil gazetesi verilerine göre bu yıl içinde iflas eden esnaf sayısı en az 88 bin 734 olmuştur. Sadece bu yılın kasım ayında iflas eden esnaf sayısı en az 9 bin 362’dir. 2020’nin kasım ayında iflas eden esnaf sayısı ise 7 bin 677’idi. Geçen yılın kasım ayına göre iflas sayısındaki artış ise yüzde 22 oranında artmıştır. Bir başka deyişle; bu yıl içerisinde her ay 8 bin 66 esnaf her gün ise en az 269 esnaf kepenk indirmiş oldu” dedi.

5 BÜYÜK ŞEHİRDE İFLAS REKORU İSTANBUL’DA

Ağbaba’nın yazılı açıklaması şöyle devam etti: “Bu yılki esnaf iflasının en çok yaşandığı il ise İstanbul oldu. 2021 yılında şimdiye İstanbul’da toplamda en az 9 bin 53 oldu. İzmir’de bu içinde iflas eden esnaf sayısı 6 bin 30 olurken, Ankara’da toplam iflas sayısı 4910, Antalya’da 4273 ve Bursa’da 4128 oldu.”

‘İKTİDARIMIZDA ESNAFIN KREDİ FAİZLERİNİ SİLECEĞİZ’

“Erdoğan sürekli faize karşı olduğunu, faizleri indirdiğini söyleye dursun, bu durum esnaflarımız için gerçeklikten uzaktır. Esnaflarımız halen kapanma sürecinde çektikleri kredilerin faizleri ile uğraşmakta ve birçok esnafımızda bu kredi faizlerini ödeyememektedir. Kredi faizlerine ek olarak esnafın esnaf kefalet kooperatifine ve piyasaya olan diğer borçlarını da düşündüğümüzde esnaflarımızın bu borçlarla ayakta kalması mümkün değildir. İlk seçimle birlikte iktidarımızda, pandemi süresince kullandırılan kredilerin faizlerini sileceğiz. Esnaflarımızı faiz ve borç kıskacından kurtaracağız.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ