Bunu da gördük: TÜİK’in işsiz sayısı, İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısından düşük çıktı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayı işsizlik verilerini açıkladı. Buna göre haziran döneminde işsiz sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre 938 bin kişi artarak 4 milyon 253 bin kişi oldu.


 İşsizlik oranı 2,8 puanlık artış ile yüzde 13,0 seviyesinde gerçekleşti. 

Ahval'den Ekrem Onaran'ın haberine göre ancak bu veriyi tartışmalı kılan bir başka rakam söz konusu. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından yayınlanan haziran ayı istatistik bültenine göre kayıtlı işsiz sayısı 4 milyon 417 bin kişi. 


Buna göre TÜİK’in işsiz sayısı, İŞKUR’un işsiz sayısından 164 bin kişi daha az. 

Aynı ayda, yani 2019 Haziran’da TÜİK’in işsiz sayısının İŞKUR’daki kayıtlı işsiz sayısından düşük çıkması normal değil. 

İŞKUR’un verileri, kuruma kayıtlı işsiz sayısını ifade ediyor. İş arayan kişiler, İŞKUR’a başvurup kayıt yaptırarak iş talebinde bulunuyorlar. İşsiz olduğu halde İŞKUR’a başvurmayıp kariyer siteleri gibi farklı kanallar aracılığıyla da iş arayan önemli bir kitle söz konusu. Dolayısıyla İŞKUR’un verileri sadece kayıtlı kişileri kapsıyor. Nitekim bu nedenle, bugüne kadar TÜİK tarafından açıklanan işsiz sayısı, doğal olarak kayıtlı işsiz sayısından hep fazlaydı. Geçen yıllarda bu fark bir milyona kadar çıkıyordu. 

Ancak haziran ayında ilginç bir durum gerçekleşti. İlk kez TÜİK’in anket yoluyla belirlediği işsiz sayısı İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısının gerisinde kaldı. Normal şartlarda TÜİK’in işsiz sayısının en azından kayıtlı işsiz sayısından az olmaması gerekir. 

Bu durumda şu soruya cevap verilmesi gerekiyor. Nasıl oluyor da aynı ayda (haziran) İŞKUR’da işsiz kaydı bulunan 164 bin kişi TÜİK verilerinde işsiz olarak gözükmüyor. 

Genç işsizlik verilerinde de TÜİK ile İŞKUR arasında farklı rakamlar söz konusu. TÜİK verilerine göre haziran ayında 15-24 yaş grubundaki genç nüfusta işsizlik yüzde 24,8. İŞKUR verilerine baktığımızda ise haziran ayında 15-24 yaş grubundaki genç işsizlik yüzde 35,9. 


Kaynak: Ahval
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ