"Arızalı uçak beklenen faiz artırılarak indirildi ama uçak arızalı, uzun süre uçamaz"

Merkez Bankası’nın faiz artırma kararını yorumlayan iktisatçılara göre piyasanın istediği gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 475 baz puanlık artışla yüzde 10,25’ten yüzde 15’e yükseltti.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılmasına karar vermiştir” denildi.


Merkez Bankası’nın kararını yorumlayan ekonomistlere göre, faiz artırımıyla piyasanın istediği gerçekleşti.

Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu

"Piyasanın istediği oldu! Faiz sebep enflasyon sonuç mu göreceğiz! Merkez Bankası metni sanki “faiz sebep enflasyon sonuç“ tezini çürütmek için kaleme alınmış. Ana tema parasal sıkılaştırmanın, yani faiz artışının zaman içinde enflasyonu aşağı çekeceği, fiyat istikrarını sağlayacağı şeklinde…"
 
Mustafa Sönmez

"475 baz puan artışla beraber dolar kurunda biraz gevşeme oldu. 7.50 basamağına oturur, Euro da dokuzun altına düştü ama dokuz basamağına oturur. 475 baz puan uzun süre idare etmez, enflasyon yukarı gittikçe faiz yetersiz bulunacaktır.Arızalı uçak kazasız belasız beklenen faiz artırılarak indirildi. Ama uçak arızalı. Uzun süre uçamaz. Ekonomi resesyonda kalacak, 2021’in en azından ilk yarısı resesyonda geçecek, gerçek işsizliğin yüzde 30’luk düzeyi daha da artacak. Yoksullaşma derinleşecek."
   
Mahfi Eğilmez

"TCMB politika faizini 475 baz puan artırarak % 15’e yükseltti. Buna karşılık tüm fonlamanın haftalık repo ile (yani bu faiz üzerinden) yapılmasına karar verdi. Bu durumda zaten % 15’de olan MB ortalama faizi değişmezken kararın tek yararı sadeleştirme oldu."
   
Uğur Gürses

"Üretici fiyatları son 3 ayda yüzde 3-3.5 artarken, Merkez Bankası’nın geleceğe dair sinyal vermemesi büyük hata… Mevcut fiili durumu resmileştirmesi kredibiliteyi tesis etmez."
   
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ