Albayrak'a öfke patlamasını ortaya koyan anket sonuçları

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sunulan anket sonuçlarından detaylar gelmeye devam ediyor.

Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi tarafından hazırlanan “Gündemetre Türkiye’nin Gündemi Araştırması” başlıklı araştırmaya göre, vataendaşların en çok konuştuğu konuların başında ekonomi geliyor.

Çalışmada, ocak ayında bir numaralı gündem maddesinin “ekonomi” olduğu belirtiliyor. Ocak ayı içerisinde özellikle havaların soğumasıyla birlikte artan doğalgaz faturaları da halkın en çok konuştuğu konulardan bir diğerini oluşturuyor.


Ankette en büyük sorunun ekonomi olması, gözleri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a çeviriyor.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, araştırmadan ortaya çıkan başlıklar şöyle:

- En acil sorun ekonomik kriz ve işsizlik: Çalışma kapsamında vatandaşlar Türkiye’nin çözülmesi gereken en acil sorunları olarak ekonomik sorunları görüyor. Buna göre ilk üçte işsizlik yüzde 48 oranıyla, ekonomik kriz yüzde 37 oranıyla, hayal pahalılığı ise yüzde 36 oranıyla en acil çözülmesi gereken sorunlar olarak sıralanıyor. Çalışmaya göre; Suriyeli sığınmacılar yüzde 21 oranıyla 4. sırada geliyor. Suriyeli sığınmacıların ardından vatandaşların acil olarak çözülmesi gerektiğini belirten konular sırasıyla terör, adaletsizlik, eğitim, kadın cinayetleri, emeklilikte yaşa takılanlar ve sağlık olarak sıralanıyor.

- Gündem zam ve faturalar: Çalışmada, “Siz, aileniz ve çevreniz bu ay en çok hangi konularda konuşuyorsunuz”sorusuna katılımcıların yüzde 56’sı “Ekonomik kriz, zamlar, faturalar ve geçim derdi” yanıtını veriyor. En çok konuşulan konularda ikinci sırada ise yüzde 14 oranıyla işsizlik yer alıyor. Buna göre vatandaşların son bir aydır konuştuğu konuyaların neredeyse yüzde 70’ini ekonomik konular oluşturuyor. 

- Vatandaş Kanal İstanbul’a karşı: Çalışmada yurttaşlara Kanal İstanbul projesiyle ilgili de sorular yönetiliyor. Katılımcıların yüzde 43’ü Kanal İstanbul’un yapılmasına karşı olduğunu, yüzde 33’ü yapılmasını desteklediğini bildirirken, yüzde 24’ü ise bu konuyla ilgili herhangi bir görüş bildirmiyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ