Türkiye’nin silah sevkiyatını engellemek için Akdeniz’de harekat başlatılıyor: Operasyon İrini

Avrupa Birliği (AB), Akdeniz’de Libya’ya uygulanan silah ambargosunu denetlemek için ‘Operasyon İrini’ adı verilen yeni bir harekât başlatma kararı aldı. Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı verdiği taahhüt, operasyon kararının alınmasında etkili oldu.


AB ülkeleri büyükelçileri, 26 Mart’ta Akdeniz’de BM Güvenlik Konseyi kararları doğrultusunda Libya’ya uygulanan silah ambargosunu denetlemek amacıyla deniz hava unsurlarından oluşan bir harekât başlatmak için uzlaşmaya vardı.

Harekata, Yunanca barış anlamına gelen İrini adı verildi. Yunanistan’ın harekât esnasında savaş gemileri tarafından denizden kurtarılacak göçmenler için limanlarını tahliye noktası olarak açacağını taahhüt etmesi operasyon kararının alınmasında etkili oldu.


SOFIA HAREKATI’NIN YERİNİ ALACAK

İrini Harekâtı, mart ayı sonunda sonlanacak düzensiz göç ve insan kaçakçılığı ile mücadele için başlatılan Sofia Harekatı’nın yerini alacak. Yeni harekâta katılan gemiler uluslararası hukuk kurallarına göre denizde hayati tehlike ile karşılaşan kişilere yardım etmeye devam edecek.

Bazı AB ülkeleri, denizde yardım isteyen mültecileri savaş gemileri kurtarmak zorunda olduğu için Sofia Harekatı’na karşı çıkıyorlardı. Kurtarılan mültecileri hiçbir ülke almak istemediği için büyük sorun yaşanıyordu.

Yunanistan özellikle Türkiye’nin silah sevkiyatının önüne geçilmesi için böyle bir harekatın çok önemli olduğunu düşünerek denizden kurtarılan mültecilerin kendi limanlarına tahliye edilmesini kabul etti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ