Rusya: Türkiye’nin S-400 üretimini örgütleyebilmesi pek mümkün değil

Rusya’dan S-400'lerin üretimiyle ilgili kurumun CEO’su Sergey Çemezov, "Türkiye’nin böylesi gelişkin bir ekipmanı üretebilmesi pek mümkün değil" dedi.


Fakat ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby tarafından, “Türkiye’yi S-400 sisteminin teslimat sürecini devam ettirmemeye ve bu sistemi elinde tutmamaya çağırıyoruz” çağrısının ardından bir açıklama da Rusya’dan geldi. Kısa adı ROSTEC olan Rusya Gelişmiş Teknolojili Endüstriyel Ürünlerin Geliştirilmesi, Üretimi ve İhracatı için Devlet Kurumu CEO’su Sergey Çemezov, S-400 sistemin NATO’nun güvenliğine zarar vermeyeceğin ileri sürdü.

“TÜRKİYE BUNUNLA NATO’NUN GÜVENLİĞİNİ TEMİN EDİYOR”


RT kanalına konuşan Çemezov “Bu bir savunma silahı, saldırı amacıyla kullanılamaz. NATO’nun savunmasına nasıl zarar verebilir anlamıyorum. Aksine, Türkiye bununla NATO’nun güvenliğini temin ediyor” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE ÜRETEMEZ’ AÇIKLAMASI

BBC Türkçe’nin TASS ajansından aktardığına göre Türkiye ile yapılan anlaşma sonucu S-400’lerin kısmen yerelleştirilebileceğini belirten Çemezov, Rusya’ya karşı kullanılabilecek bir teknolojinin tamamen transfer edilmesinin ise mümkün olmayacağını söyleyerek, “İsteseydik bile, Türkiye’nin böylesi bir gelişkin ekipmanın üretimini örgütleyebilmesi pek mümkün değil.” şeklinde konuştu.


Rusya Gelişmiş Teknolojili Endüstriyel Ürünlerin Geliştirilmesi, Üretimi ve İhracatı için Devlet Kurumu CEO’su Sergey Çemezov

S-400 SİSTEMİ TÜRKİYE İLE ABD İLİŞKİLERİNİ OLUMSUZ ETKİLYİOR

ABD, S-400 savunma sistemi nedeniyle Türkiye’yi F-35 savaş uçağı programından çıkarırken, Türkiye Yunanistan’ın S-300’leri Girit adasına yerleştirmesine benzer bir model önerisinde bulundu.

Fakat ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby 23 Şubat’ta yaptığı açıklamada “Türkiye’nin son 10 yılda ABD’den Patriot savunma sistemi satın almak için çok sayıda fırsatı vardı ama bunun yerine Rusya’ya gelir, erişim ve nüfuz sağlayan S-400’ü seçtiler” demişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ