Pompeo: Türkiye'ye yardım seçeneklerini gözden geçiriyoruz

İdlib'de 33 askerin hayatını yitirdiği Rusya destekli Suriye hava kuvvetlerinin saldırısının ardından, Ankara ve Washington hattındaki yakınlaşma dikkat çekiyor.


Bu yakınlaşmayı doğrulayan yazılı açıklama ise ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'dan geldi. Pompeo, İdlib'de düzenlenen saldırının ardından, ABD’nin Türkiye’yle temas halinde olduğunu ve Türkiye’ye yardım seçeneklerini gözden geçirdiğini söyledi.

"Türkiye Hükümeti’ne taziye dileklerimizi gönderiyoruz.ABD bu saldırıyı en sert şekilde kınamaktadır. Esat rejimi, İran ve Hizbullah İdlib’de devam eden saldırılarını sonlandırmalıdır" ifadelerini kullanan Pompe şunları söyledi:


"ABD, müttefikimiz Türkiye’yle temas halinde ve bu saldırıya karşı Türkiye’ye yardım seçeneklerini gözden geçiriyor. Esat rejimi ve Ruslar’ın daha fazla gaddarlığını önlemek ve İdlib’de insani acıları hafifletmek için de gayret gösteriyoruz. ABD, Esat rejiminin, İdlib dahil tüm ülkede ateşkes ilan etmeyi de içeren BMGK 2254 sayılı kararın tüm maddelerine uyana kadar uluslararası topluma yeniden entegre olmasını engellemek için elinden geleni yapacaktır."

Pompeo, “Saldırılara son verilmeli, insani yardımlara erişim sağlanmalı ve BMGK’nin 2254 sayılı kararına göre bir siyasi çözüm geliştirilmelidir” ifadelerini kullandı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ