Pentagon’dan Suriye’ye asker sevkiyatı açıklaması

ABD, Suriye'ye ek asker gönderdikleri yönündeki iddiaları yalanladı. 'Güvenlik mekanizması' için Türkiye'yle ilişkilerin de beklenenden hızlı ilerlediği belirtildi.


New York Times (NYT) gazetesinin ‘Pentagon’un Suriye’ye 150 civarında asker sevk etmeyi planladığı‘ iddiasıyla ilgili açıklama yapan Pentagon Sözcüsü Binbaşı Sean Robertson, ‘Suriye’deki kuvvet durumunda bir değişiklik olmadığını‘ söyledi.

Sputnik’in aktardığına göre ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den koordineli bir şekilde çekilme direktifini uygulamaya devam ettiklerini belirten Robertson, “Kuvvet seviyesi sahadaki koşullara bağlı olarak belirlenecek. Güvenlik nedeniyle sayı ve zaman konularına girmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.


‘TÜRKİYE İLE SÜREÇ PLANLANANDAN HIZLI İLERLİYOR’

ABD’nin Türkiye ile Suriye’nin kuzeydoğusunda ‘güvenlik mekanizmasının‘ koşullarını süratle uygulamak üzere adımlar attığını aktaran ABD’li binbaşı iki ülke arasındaki mutabakatın bazı yerlerdeki sürecinin planlanandan daha hızlı ilerlediğini kaydetti. Robertson, “İş birliğimizi, koordinasyon ve istişaremizi artırmak için Türk müttefiklerimizle yakın çalışmaya bağlıyız” dedi.

ASKERLERİN GÖREVLERİ TANIMLANMAMIŞTI

NYT’nin ABD’li yetkililere dayandırdığı haberinde, söz konusu askerlerin Suriye’ye intikaline yönelik onayın Türkiye ile yapılan faaliyetlerin ilk aşamalarının başarılı olmasına bağlı olduğuna dikkat çekilmişti.

Gönderilecek askerlerin tam olarak ne görev icra edecekleri ise belirtilmemişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ