Libya’da kaçırılan Türklerden 6 aydır haber alınamıyor

Hafter'in Sirte'yi ele geçirmesinin ardından kaçırılan Türklerden 6 aydır haber alınamıyor.
Doğan Kıssa, Halil Gözel, İlker Sağlık, Vahit Kiraz, Yusuf Gürün ve Nurettin Çalık. Hayatlarını kazanmak için gittikleri Libya’da aylardır kendilerinden haber alınamayan Türkler.

Bu yılın başlarında, Hafter’e bağlı milislerin sahil şehri Sirte’yi ele geçirmesinden kısa bir süre sonra yine Hafter güçleri tarafından kaçırıldılar.

Türkiye’deki aileleri tedirgin. Şiddetli bir savaşın hüküm sürdüğü ülkedeki yakınlarından bir soluk arıyorlar.


Halil Gözel’in damadı Yakup Demir, kayınpederinin 2019’da da Libya’ya gittiğini kriz derinleşince Türkiye’ye döndüğünü ama sonra çalışmak amacıyla tekrar Libya’ya gittiğini anlatıyor: “İlker Sağlık ile Sirte’de tatlı dükkanı açmışlardı. O zaman Sirte şehri Ulusal Mutabakat Hükümeti kontrolündeydi.”

Kayınpederiyle en son 4 Şubat’ta konuştuklarını anlatan Demir, “Aşiretler kenti Hafter’e teslim ettikten sonra babamdan haber alamadık” dedi.

‘TÜRKLER TEK TEK TUTUKLANDI’

Yerel kaynaklar, Hafter tarafından ele geçirilen kentlerde çalışan Türklerin tek tek tespit edilerek tutuklandığını anlatıyor. Gözel'in dışında iş ortağı İlker Sağlık ile Vahit Kiraz ve Nurettin Çalık da aynı gün aynı sokaktan milisler tarafından kaçırıldı.

Tüm bu yaşananlar ise kaçırılan Türkerin ailelerine Libya’dan sağ-salim kaçmayı başaran bir Türk tarafından söylendi. Ailelerin başvurusu sonrası Misrata’daki Türkiye Konsolosluğu, söz konusu Türklerin kaçırıldığını teyit etti.

Yakup Demir, “Devletten, Libya’da kaçırılan yakınlarımıza sahip çıkmasını bekliyoruz. 6 aydır hiçbir haber alamadık. İlk günlerde konsolosluk yetkilileri bizi arıyordu ancak zamanla bu da kesildi. Resmi makamlardan da bilgilendirme yapılmadı” diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ