Koronavirüs'te bugün: Hayatını kaybedenlerin sayısı 280 bine yaklaştı

Dünyada en fazla vaka ve can kaybının yaşandığı ABD'de son olarak 1 milyon 309 bin 550 kişi enfekte oldu.Dünya genelinde yeni tip Koronavirüs (Covid-19) vaka sayısı 4 milyon 25'e çıktı. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 279 bini geçti.


 Dünyada en fazla vaka ve can kaybının yaşandığı ABD'de son olarak 1 milyon 309 bin 550 kişi enfekte oldu. ABD'de hayatını kaybedenlerin sayısı ise 78 bin 795'e çıktı. 

 Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun Covid-19 salgınını hafife alan açıklamaları nedeniyle eleştirildiği Brezilya'da hayatını kaybedenlerin sayısı 10 bini geçti. Brezilya'da toplam Koronavirüs vaka sayısı 156 bin oldu. 

 Bir aydan uzun bire içinde Fransa'da kayda geçen en düşük ölüm sayısı, cumartesi günü görüldü. Son 24 saatte 80 kişi Koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti. Ülkede 26 binden fazla kişi Koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti. Fransa'da Koronavirüs kısıtlamalarında ilk aşama 11 Mayıs'ta hafifleyecek.

 Avrupa'da Covid-19 kaynaklı ölümlerin en fazla olduğu Britanya'da bugün Başbakan Boris Johnson, ülkenin kısıtlamaların hafifleme planını açıklayacak. 

 Bugün (10 Mayıs 2020) dünyada yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla ilgili yaşanan gelişmeler şöyle:

 Rio de Janeiro’da stadyum Koronavirüs hastanesine dönüştürülüyor

 Brezilya'daki dünyanın en meşhur stadyumlarından Maracana, geçici olarak Koronavirüs hastalarının tedavi göreceği bir hastaneye dönüştürülüyor. Zemine yerleştirilen geçici bir yapıyla bölmelere ayrılan stadyuma, gelecek hafta sonuna kadar 400 yatak konulacak.

 Rio’da, biri Olimpik Park’ta olmak üzere buna benzer iki geçici hastane daha açılıyor.

 İspanya'da çağrı: Herkes enfekte olmuş gibi önlem alsın

 İspanya’nın büyük bir bölümünde, pazartesi günü sokağa çıkma kısıtlamaları hafifletilecek. Yeni uygulamalar nüfusun yarısından fazlasını, yaklaşık 23 milyon kişiyi etkileyecek. Restoran ve barlar açık alanlarda hizmet vermeye başlayacak, mecburi olmayan alışveriş alanları ve dükkanlar da açılacak, 10 kişiye kadar toplanmalara izin verilecek.

 Başbakan Pedro Sanchez, cumartesi günü kısıtlamaların hafifletileceği yerlerde yaşayanlara “Dikkat etmeye devam etmeleri” çağrısı yaptı. Sanchez, "Hepiniz enfekte olmuşçasına önlem almaya devam edin. Virüs yok olmadı. Hâlâ sinsi sinsi dolaşıyor." dedi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ