F-35’leri alamayan Türkiye, ABD’ye F-16 siparişi verdi

AKP hükumetinin, F-16 savaş uçağı modernizasyonu ve 40 yeni uçak alımı için ABD’ye talepte bulunduğu ortaya çıktı. Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alması nedeniyle ABD tarafından F-35 projesinden çıkarılan Türkiye’nin F-16 talebi dikkat çekti.


Türkiye, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alması nedeniyle ABD tarafından gelişmiş uçak projesi F35’lerden çıkarıldı. Rusya ile yeni S-400 konusunda görüşmeler yürüten Türkiye, savaş uçağı ve denizaltı da alacağını açıkladı. Rusya’dan savaş uçağı alımı konusunda görüşen Türkiye’nin ABD’ye de 40 yeni F-16 savaş uçağı siparişi verdiği ortaya çıktı.

KONGRENİN ONAY VERMESİ GEREKİYOR


Reuters haber ajansının haberinde ABD’den F-35 alamayan Türkiye’nin ABD’ye 40 adet F-16 Block 70 savaş uçağı ve mevcut savaş uçaklarının modernizasyonuna ilişkin bazı teçhizatlar için talep mektubu gönderdiği ifadelerine yer verildi. Milyarlarca dolar değerindeki muhtemel anlaşmaya dair başvurunun, sürecin birinci basamağı olarak kabul edilen, ABD Dış Askeri Satışlar aşamasında olduğu, ABD Dışişleri Bakanlığı ve ABD Kongresi tarafından da onay alması gerekeceği kaydedildi.

100 ADET F-35 SİPARİŞİ İPTAL EDİLMİŞTİ

Türkiye, daha önce ABD’li savunma şirketi Lockheed Martin’den 100 adet F-35 sipariş etmiş ancak S-400 krizi nedeniyle 2019’da F-35 programından çıkarılmıştı. Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde, halihazırda Blok 30, Blok 40, Blok 50 ve Blok 50+ konfigürasyonlarında 230 F-16 savaş uçağı bulunuyor.

RUSYA İLE SAVAŞI UÇAĞI GÖRÜŞMELERİ YAPILIYOR

BM Genel Kurulu’nda ABD Başkanı Joe Biden ile görüşemeyen Erdoğan yaptığı açıklamada, “Hava kuvvetleri noktasında da Amerika’nın F-16’ların devamını sürdüreceğine dair elimde benim bir garanti var mı? Böyle bir garanti de olmayacağına göre belki o zaman biz çok daha farklı adımları da atmak zorunda kalacağız” demiş ve sonrasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşme sonrasında yeni S-400’ler dışında savaş uçağı, gemi ve denizaltı konularında da görüşmeler yaptıklarını kaydetti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ