​Berlin’de beş yıl boyunca kira zamları durduruldu

Almanya’nın başkenti Berlin’de kira artışlarına çözüm bulundu. Berlin Senatosu aldığı kararla, ev sahiplerinin önümüzdeki beş yıl boyunca zam yapmasını yasakladı.
Berlin'de yıllardan beri devam eden kira artışı sorununa çözüm bulundu. Kentin giderek popüler hale gelmesi sonucu ev kiralarının yükselmesine karşı protestolar kent meclisinde karşılık buldu. Berlin Senatosu, başkentte kiraların beş yıllığına dondurulması yönündeki öneriyi kabul etti.


Kabul edilen öneriye göre kiralara bugünden itibaren beş yıllığına zam yapılmaması öngörülüyor. Evde tadilat gerekçesiyle zam isteyen ev sahiplerinin de kira artırmak için resmi onay alması gerekiyor.

Berlin’de 2007’den bu yana yüzde 117 oranında yükselen kiralar, bir süredir Almanya’nın en önemli tartışma konularından biriydi. Başkentteki durdurulamayan kira artışı halktan tepki çekerken, son olarak mal sahiplerini mülklerini hükümete satmak zorunda bırakabilecek bir yasa ve referandum için 70 bin imza toplanmıştı.

Sosyal Demokratlar, Yeşiller ve solcu Linke partisinin kontrolündeki Berlin Senatosu’nda alınan karar, Almanya’nın diğer kentlerinde de yakından takip ediliyordu. Sosyal Demokrat Parti, kira zammını dondurmayı bir politika haline getirebileceğinin sinyalini vererek “Bütün Almanya için bir üst sınıra ihtiyacımız var” demişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ