YouTube'un sonu mu geliyor?

Sosyal medyada telif haklarının yeniden düzenlenmesiyle ilgili tartışmada YouTube CEO'su Susan Wojcicki, Avrupa Komisyonu'nun gündeme getirdiği teklifin YouTube'un sonunu getirebileceğini söyledi.Milyonlarca videonun ücretsiz paylaşıldığı YouTube'ın kapanmasına kadar gidebilecek bir süreç, hızla ilerliyor. Avrupa Komisyonu'nun internet üzerindeki telif haklarının yeniden düzenlenmesi için gündemine aldığı teklifin 13. Maddesi, tüm videoları telif hakkı kapsamına alabilir.


Bu da YouTube'un sonunu getirebilecek bir adım olarak değerlendiriliyor.

Telif teklifine göre, kullanıcının paylaştığı içeriğin telif hakkına konu olabilecek herhangi bir özellik taşıması halinde, YouTube ve benzeri sitelerdeki içerikler herhangi ekstra bir karar gerektirmeksizin otomatik olarak kaldırılabilecek.

Konuyla ilgili habere göre, telif haklarını korumayı amaçlayan 13. Madde gereğince; YouTube, Twitter, Google ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde filtreleme yöntemi mecburi olacak. 

YouTube CEO'su Susan Wojcicki hafta başında yayınladığı yazısında, içerik yaratan kullanıcıları uyararak bu yasanın sitenin canlılığını ve kullanıcıların seslerini dünya ile paylaşmasını tehlikeye attığını söyledi

Söz konusu yasanın binlerci işi tehlikeye attığı uyarısı da yapan Wojcicki,bu uygulamanın bundan sonra YouTube gibi paylaşım platformlarında sadece seçilmiş birkaç şirketten içerik paylaşılabileceğini de ekledi.

YouTube CEO'su "13'üncü maddenin kasıtsız sonuçları bu platformların ekosistemlerini tehlikeye atıyor" diye yazdı.

CEO ayrıca, YouTube kullanıcılarını #SaveYourInternet etiketiyle yasa teklifini eleştirmeye çağırdı.

Yeni düzenlemede telif hakkı çok geniş tutuluyor. Bir belge olarak kullanılan ya da üzerine yazılar yazılarak komik bir içerik ya da video haline haline getirilen bir paylaşım da telif hakkına konu olabilecek.

Google ve YouTube aylardır 13. Madde'ye karşı çıkıyor. Avrupa Birliği geçtiğimiz haziran ayında yeni telif hakkı düzenlemesini onaylamıştı.Teklife sunulan yasanın önümüzdeki yıl oylanması bekleniyor. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ