​Sabahattin Önkibar: Bahçeli MİT ajanı mı, kaseti mi var?

İstanbul seçimlerinin iptali sonrası siyaset sahnesinde sıcak gelişmeler yaşanıyor.31 Mart’ta Kürt oylarının da ciddi desteğiyle İstanbul’u kazanan CHP adayı Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran’da yapılacak seçimlerde bir kez daha bu seçmen kitlesini kazanmak zorunda gözüküyor.


İstanbul’da sonuca etki eden 900 bin kadar Kürt oyundan bahsediliyor. Böyle bir denklemde hükümetten peş peşe Abdullah Öcalan adımları gelmeye devam ediyor. Sekiz yıl aradan sonra avukatları ile görüşüne izin verilen Öcalan için MHP lideri Devlet Bahçeli’den “Görüşmesinde mahsur yok” çıkışının gelmesinin ardından Adalet Bakanlığı devreye girdi ve bu yasağın kaldırıldığını duyurdu.

Gazeteci Sabahattin Önkibar, son yıllarda birçok kritik olayda Bahçeli imzası olduğuna dikkat çekerek, “O bir figüran, perde arkasında Saray var” diyor.

Daha önce toplatma kararı çıkartılan Devlet Bahçeli kitabının da yazarı olan Önkibar, “Bahçeli MİT ajanı mı? Kaseti mi var?” sorusuna cevap arıyor.

Ülkücü hareketin lideri olan Alparslan Türkeş’in farklı kişilerle yaptığı görüşmelerde Bahçeli için “MİT elemanı” dediğini öne süren Önkibar, eski cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’le yaptığı bir görüşmede de yine aynı iddiayı duyduğunu söylüyor.

Demirel hayattayken söz verdiği için Bahçeli hakkındaki “MİT ajanı” iddiasını gündeme getirmediğini belirten Önkibar, vefatı sonrası bunu açıkladığını ifade ediyor.

İktidarın, İstanbul’u kazanmak için Öcalan adımlarını attığını savunan Önkibar, “Saray, Kürt seçmenin gözüne şirin gözükme çabasında” ifadesini kullanıyor.Erdoğan’ın, kendi söyleyemediklerini Bahçeli’yi öne sürerek söylettiğini ve kamuoyu algısı oluşturduğunu ileri süren yazar, “Ey Bahçeli yoksa Abdullah Öcalan’ı ev hapsine çıkartacaklar, karşılığında İstanbul’da oy alacaklar da bu işin merkezinde sen mi varsın” diye soruyor.

Önkibar, “Bahçeli’nin kaseti var” iddialarına da değiniyor.

“Ben böyle bir kaseti seyretmedim” diyen Önkibar, “Ama akıl alamayacak şekilde pek çok ciddi kesimlerden kaseti var ve kaset ile tehdit ediliyor iddiaları hep gündemde tutuluyor. Bunu da yorum olarak aktarmış olayım” ifadesini kullanıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ