Her şeyi anlatan fotoğraf: Erdoğan’ın ekonomi konuşmasını bir tek o alkışlamadı

Erdoğan’ın partisinin grup toplantısındaki faiz ve enflasyonla mücadele edeceğine ilişkin yaptığı konuşma AKP’lilerce alkışlanırken, tehlikenin farkında olan Lütfü Elvan tarafından sessizce dinlendi.
Ekonomide ortalık toz duman. Erdoğan, AKP’li siyasiler muhalefet… ilgili ilgisiz herkes konuşuyor. Sadece konunun muhatabı Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan’dan ses çıkmıyor. İstifa eden Berat Albayrak’ın yerine büyük umutlarla getirilen Lüftü Elvan selefinin akıbetine oldukça yakın.

Odatv’nin bir kulis haberine göre, Merkez Bankası’nda görevden alınan bürokratlar yüzünden Elvan, Erdoğan’a kırgın. Hatta bu konu yüzünden istifasını bile verdi.
T24’den Murat Soydan, “Elvan’ın istifa etmek istediği iddiasının doğru olup olmadığını bilmiyorum ama ekonomi yönetimindeki gelişmelerden rahatsız olduğunu ben de duydum. Denilene göre bu rahatsızlık, Merkez Bankası’ndaki görevden almalardan önce başlamış” dedi.

ELVAN’I ELEŞTİRDİ

Askında Elvan başarılı da sayılır. Onun döneminde bütçe açığı kontrol altında tutuldu. Başlangıçta yüzde 4.2 olarak açıklanan 2021 sonu açığı daha sonra yüzde 3.5 olarak revize edildi.

Elvan ile Erdoğan arasında faiz konusunda derin ayrılıkların olduğu konuşuluyor. Bugünkü grup toplantısında konuşan Erdoğan’ın Elvan’ı üstü kapalı eleştirdiği dillendiriliyor.

Konuşmasında Erdoğan, “Beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunanlar, kusur bakmasınlar. Bu yolda ben, faizi savunanla beraber olamam, olmam. Bu görevde olduğum sürece faizle mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim ve enflasyonla mücadelemi de sürdüreceğim. Bu konuda nas ortada, nas ortada olduğuna göre sana bana ne oluyor. Olaya buradan bakacağız ve ona göre de adımımızı atacağız” ifadelerini kullandı.

VAHAMETİN FARKINDA

Erdoğan’ın ekonomi üzerine yaptığı konuşmayı salondaki bütün milletvekilleri alkışlarken, vahametin farkında olan Elvan Erdoğan’ı alkışlamadı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ