Emniyet çaresizce fotoğraf dağıtıyor

İstanbul'un göbeğine kalaşnikofla girdi, katletti, kaçtı. Emniyet vatandaştan medet umuyor.
Reina'da 39 kişiyi öldüren onlarca kişiyi yaralayan IŞİD mensubu olayın üzerinden uzun süre geçmesine rağmen yakalanamıyor. Saldırıdan önce yılbaşı gecesi binlerce polisle güvenlik önlemi alındığını, kuş uçurtulmadığını hatta noel baba kılığındaki polislerin bile görev yapacağını açıklayan İstanbul Emniyeti, kentin en gözde eğlence merkezine uzun namlulu silahla bir IŞİD militanının girişini engelleyemediği, gibi kaçmasını da engelleyemedi. 

YOLLAR KESİLMEDİ
Saldırının gerçekleşmesindeki zaaf dışında, görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre polis 20 dakika sonra gelebildi Ortaköy'deki Reina'ya. Saldırgan içeri giriş ve çıkışıyla birlikte yaklaşık 10 dakikada saldırısını tamamlayıp, üç jarjör değiştirirken, mekandan elini kolunu sallayarak çıktı. 


Bu süre zarfında ihbar yapılmış olmasına rağmen İstanbul Emniyeti tarafından Ortaköy çevresindeki bütün yollar ve deniz trafiği kesilmedi. Yolların tamamen tutulmasının yaklaşık 1 saat sürdüğü ifade ediliyor. 

EMNİYET ÇARESİZ FOTOĞRAF DAĞITIYOR
Saldırının üzerinden nedereyse iki gün geçmesine ve yüzlerce kamera görüntüsü Emniyet'e verilmesine rağmen halen daha saldırganın uyruğu, ismi ve kimliği belirlenebilmiş değil. İstanbul Emniyeti çaresizce elindeki görüntüleri halkla paylaşıp saldırganın yakalanabilmesi için yardım istiyor. 

FOTOĞRAF DAĞITILMAMALIYDI
Oysa güvenlik uzmanları saldırganın görüntüsünün elde edilip kimliğinin belirlenebilmesi gerektiğini, tespit edilmediğini düşünerek rahat davranıp bağlantılarının deşifre edilmesi için saldırganın izlemeye alınması gerektiğini belirtiyor. 

TRAFİK POLİSLERİ TERÖR POLİSİ YAPILIRSA
Ancak Emniyet teşkilatına yönelik üç yıldır devam eden tasfiye politikası sonucunda hiçbir terör eğitim olmayan trafik polisleri terörle mücadele şubesine atandı. Hatta Emniyet İstihbarat Dairesi'ne üst düzey yönetici yapılan trafik polisleri bile bulunuyor. Bu nedenle saldırıyı aydınlatacak kapasitede polisler şuan Emniyet teşkilatında yok. Öyle ki Arapça bilen tüm polisler meslekten atıdığı için Suriye masasında Arapça bilen polis olmadığı için IŞİD ve El Nusra'ya yönelik dinleme bantları çözülemiyor. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ