Bomba kulis; Erdoğan, damadı Albayrak’ı AKP’nin başına getirecek

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, partili Cumhurbaşkanı sisteminden vaz geçeceği iddia ediliyor. Erdoğan’ın AKP Genel Başkanlığına damadı Berat Albayrak’ı getireceği konuşluyor.
Gazete Duvar’ın kulis haberine göre, Erdoğan, ya parlamenter sisteme dönecek ya da Cumhurbaşkanlığı ile parti başkanlığını ayırarak, damadı Albayrak’ı partideki genel başkanlık koltuğuna getirecek. Damat Albayrak’ın şimdiden Anadolu’da ziyaretlere başladığı belirtiliyor.


Kulis haberde, Cumhurbaşkanlığı ile parti genel başkanlığının ayrılması yönünde senaryoların konuşulduğu, AK Parti Genel Başkanlığı içinse bir süredir Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın adının geçtiği ifade ediliyor.

ALBAYRAK’IN ANADOLU TURU

Erdoğan’ın damadını genel başkanlığa getirerek kendisini koruyacak, parti üzerindeki etkisini sürdürecek bir mekanizma oluşturabileceği konuşuluyor. Albayrak’ın son haftalardaki Anadolu turu da bunun hazırlığı olarak gösteriliyor. Berat Albayrak’ın toplum tarafından kabulünü sağlamak için bu gezilerin organize edildiği ifade ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın parti ile Cumhurbaşkanlığını ayırıp AK Parti Genel Başkanlığına damadını getireceği iddiası birçok kişiye göre “akıl tutulmasının devamı olacak” bir adım ama Albayrak ekibi içinde buna ciddi ciddi inananlar olduğu ifade ediliyor.

İNŞALLAH YAPARLAR

AK Parti’deki gelişmeleri yakından izleyenler böyle bir kararın AK Parti içinde daha büyük bir kırılmaya hatta bölünmeye yol açabileceğini belirterek, “Bundan netice çıkmaz ama inşallah yaparlar” diyorlar. Bu arada bir başka senaryo da seçime 1.5 yıl kala barajın yüzde 7 ya da 5’e çekilmesi. Bunun da muhalefette olası bir geniş ittifakın önünü kesmek için yapılabileceği belirtiliyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ