'AKP'nin içinden 'kefaret hareketi' doğuyor, sürpriz isimler olabilir'

AKP’de 24 Haziran seçim süreci ile başlayan bir parti içi kırılganlık hâli devam ediyor. AKP’den ayrılan bazı isimlerin yeni bir oluşuma gideceğine dair kulisler de zaman zaman basına yansıyor.
T24 yazarı Murat Sabuncu, “İlk kez İstanbul'da duyduğum ve Ankara'da da yaptığım görüşmelerle peşinden gittiğim bir cümlenin üzerine düştüm” diyerek AKP içinden bir kefaret (bağışlanma anlamına geliyor) hareketinin doğmak üzere yola koyulduğunu yazdı. 


Yeni oluşumda bugüne kadar Abdullah Gül adı geçerken Sabuncu’nun aktardığına göre, Gül ve çevresiyle sınırlı olmayan, daha geniş çevrede sürpriz isimlerin de içinde yer aldığı bir geniş halkadan söz ediliyormuş.

Sabuncu, siyasi arayıştakilerin özetle kendi durumlarını şöyle tarif ettiklerini öne sürüyor:

"Türkiye'nin siyasetten ekonomiye, özellikle adalet sisteminde şu an geldiği/getirildiği kötü noktada bizim de payımız var. Yapılan yanlışlara yeterince karşı çıkamadık, bazen sustuk. O zaman bu durumun kefaretini ödemek zorundayız. Ortaya çıkıldığında/çıktığımızda ellerindeki medya gücüyle bize her türlü itibarsızlaştırma girişiminde bulunabilirler. Ya da farklı yollarla üzerimize gelebilirler. Buna da hazırlıklı/dayanıklı olmalıyız." 

Sabuncu, uzun bir süre çok önemli görevler üstlenmiş bir isim olduğunu ileri sürdüğü AKP’li kaynağın, "Tayyip Bey ustalığını ilan etti ve ne çırakları ne kalfaları dinlemeden etrafındaki birkaç kişiyle ülkeyi yönetmeye çalıştı. İstişare geleneği bitti partide sesler kesildi. 'Ustalık' aynı zamanda AKP'nin helak (yok olma/TDK sözlük) dönemi oldu” dediğini söylüyor.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ