AKP yanlısı Mahçupyan'dan askeri öğrencilere müebbet verilmesine tepki

Etyen Mahçupyan: Videolar, öğrencilerin 15 Temmuz'u halktan öğrendiğini, ateş etmediğini gösteriyor, müebbet hapis vicdanımızı körleştirir!
Karar yazarı Etyen Mahçupyan, 15 Temmuz gecesi okullarından emirle dışarı çıkarılan askeri öğrencilerin müebbet hapis cezasına çarptırılmasına tepki göstermeye devam ediyor.

"Eldeki videolar öğrencilerin darbe girişimini halktan öğrendiklerini, halkla birlikte marş söylediklerini, gişelerde halka teslim olduklarını gösteriyor" diyen Mahçupyan, "Bir süre sonra çatışma başlasa da silah raporları öğrencilerin ateş etmediğini ortaya koyuyor" dedi.

"Olayların öncesinde halka teslim olmuş olanları bile tutuklu yargılamak, eğitim haklarını ellerinden almak, kolayca müebbet hapse çarptırmak, diğer yandan oralara sürüklenmelerine karşın basiret gösterip teslim olmuş gençlerin öldürülmesini görmemek nasıl bir ‘toplum’ anlatıyor?" diye soran Mahçupyan, "Genellikle öldürmeye kadar giden ‘duyarlılıkların’ ardında, bunu mümkün kılan koyu ve yüzleşmek istemediğimiz bir duyarsızlık bulunur. Vicdanı işlevsiz bırakan, bizleri körleştiren ve bu halimizi ‘millileştiren’ bir duyarsızlık" ifadesini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ