​Abdurrahman Dilipak: Servet ve iktidar Müslümanları bozdu

AKP tabanına, muhafazakar kesime uyarılarda bulunan ve Müslüman kimlik üzerine de yazılar yazan Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, "Servet ve iktidar Müslümanları bozdu" dedi.
Abdurrahman Dilipak, bugünkü yazısında Müslümanlık kimliğinin aşındığına dikkat çekti, "Birçok Müslüman görünümlü kişi, aslında bugün Müslümanların yüzkarası ve insanlar onlara bakıp Müslümanlıktan soğuyorlar. Servet ve iktidar Müslümanları bozdu. Müslümanım diyenlerin serveti ve gücü, aklının ve imanının önüne geçince çok büyük bir savrulma yaşandı ve inandıkları gibi yaşamayı bırakıp, yaşadıkları gibi inanmaya, iktidar ve servete ulaşmak için birbirleri ile yıkıcı bir rekabete giriştiler" ifadelerini kullandı.


"CHP’nin İslam’la yüzleşmesi" başlıklı yazısında Dilipak, CHP tabanında 'dine yöneliş' yaşandığını ve 'bazı dindarların da sekülerleştiğini' öne sürdü. 

Dilipak'ın yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

"Bugün, CHP’nin ağırlıkta olduğu bölgelerde cami cemaatinde göreceli bir artış var. Hem yaşlı hem genç, hem kadın hem erkek, hem zengin hem yoksul, hem okumuş hem okumamış, her kesimde bir dine yöneliş var. Partilerini değiştirmeseler de bugün CHP tabanı düne göre daha dindar. Bu din; Kur’an, siret ve sünnetle birebir örtüşmese de böyle. Biraz dindarlar da sekülerleşti. Bu Müslümanlık onlara zor gelmiyor, bir kısmı da dinle giderek daha fazla yüzleşiyor ve internet medyasındaki tartışmalardan elde ettiği bilgilerle kendine bir yol çizmeye çalışıyor. Çünkü bizdeki mevcut ne olduğu belli olmayan cemaat yapısı, mezhep tartışmaları sebebi ile insanlar neye, kime inanacağından çok emin değiller."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ