3 çocuğa işkence olayında skandal: Savcılığın istediği görüntüleri valilik vermiyor

Van’da 15 Şubat’ta gözaltına alınan 3 çocuğa polis tarafından yapılan işkenceye ilişkin savcılık aylar sonra görüntü istedi. Valilik işkence olmadığını ileri sürerek görüntüleri vermedi.
Van merkez İpekyolu İlçesine bağlı Hacıbekir Mahallesi’nde, 15 Şubat’ta gözaltına alınan Ö.S. (14), Ş.Y. (16) ve O.D. (17), hem gözaltına alınmaları sırasında hem de götürüldükleri Asayiş Şube Müdürlüğünde işkenceye maruz kaldı. Van Barosu işkence yapanlar hakkında suç duyurusunda bulundu.


SUÇ DUYURUSU İŞLEME KONULMADI

MA’nın haberine göre, başlatılan soruşturmanın üzerinden 7 ay geçmesine rağmen bir arpa boyu yol alınmadı. Savcılığın aylar sonra istediği görüntüleri Van Valiliği göndermedi. Van Barosunu hedef alan Emniyet Genel Müdürlüğü hakkında yapılan suç duyurusu ise işleme konulmadı.

İŞKENCE MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

Soruşturmaya ilişkin Cumhuriyet Başsavcısı’nın şu ana kadar dosyanın bir örneğini istediğini ancak tanık dinleme ve görüntü talebinde bulunmadığı öğrenildi. CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen’in, işkenceye ilişkin Meclise verdiği yazılı soru önergesinin ardından Adalet Bakanlığı savcılıktan soruşturmaya ilişkin bilgi istedi. Soruşturmanın başlatılmasından 3 ay sonra yani 21 Mayıs 2019 tarihinde Cumhuriyet Başsavcılığı ilk kez şüphelilerin tespitine ilişkin kamera görüntülerini istedi.

GÖRÜNTÜ ÜZERİNE YENİ KAYIT YAPILIYOR

Van Valiliği görüntü talebine ilişkin 8 Temmuz’da savcılığa bir yazı gönderdi. Yazıda çocukların nasıl gözaltına alındığı yer alırken, yapılan çalışmalarda Asayiş Şube Müdürlüğü’nün çevresini gösteren kameraların olduğu, bina içerisini gösteren kamera olmadığı, dışarıyı gösteren kameraların ise 28 gün sonra geriye dönük kayıt üzerine yeni kayıt yaptığı, bu sebeple görüntü kaydı ve temininin ve incelenmesinin mümkün olmadığı ifade edildi.

İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE YOK

Valilik yazısında, “İddia edilen işkence ve kötü muamele suçunun işlendiğini gösteren herhangi bir bilgi, belge ve görüntü bulunamamasından dolayı şüpheli tespiti de mümkün değildir” denildi. Dosyada başka bir işlemin yapılmadığı ve kimsenin ifadesine de başvurulmadığı bilgisi edinilirken, işkenceye uğrayan çocukları gözaltına alan polislerin dahi ifadelerinin alınmadığı öğrenildi.

BARONUN ŞİKAYETİ İŞLEME ALINMADI

İşkence olayına ilişkin 18 Şubat tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ise Van Barosunu hedef alan bir açıklama yapmış, Baro da EGM hakkında “İftira”, “Görevi kötüye kullanma” ve “Hakaret” gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu. Van Barosunun suç duyurusunu kısa süre önce karara bağlayan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı “suçun unsurlarının oluşmadığı” gerekçesiyle suç duyurusunun kesin olarak işleme konulmamasına karar verdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ