Kanserden ölen KHK’lı öğretmenin son mektubu

Kanserden hayatını kaybeden KHK’lı öğretmen Emine Yörükçü’nün yaşadıklarını kaleme aldığı son mektubu ortaya çıktı: “Bu zulmü yapanlara ve ses çıkarmayanlara…”
1 Eylül 2016 çıkarılan 672 sayılı KHK ile ihraç edilen Din Kültürü Öğretmeni Emine Yörükçü, yaklaşık 4 ay önce hayatını kaybetti. Kanseri yenmişken, ihraç olması nedeniyle hastalığı nükseden Yörükçü, son mektubunda, kendisine tüm bunları yaşatanlara sesleniyor.


Mektubunda üç yıldır yaşadıklarını anlatan Yörükçü, “Bizi sade biz ve birkaç kişi anlıyor” diyen Yörükçü, kendilerine yapılan zülmü kayda geçirdiği mektubunda, sessiz kalanlara da hakkını helal etmediğini belirtiyor.

İHRAÇ İLE HAYATIMIZ ALT ÜST OLDU

KHK TV’ye konuşan Emine Yörükçü’nün eşi Musa Yörükçü “Eşim 10 yıldır kanser tedavisi görüyordu. Tedavi görüyordu, kontrol altındaydı hastalığı. Fakat atılınca, ihraç edilince bir daha toparlayamadı. 1 Eylül’de ihraç oldu, ocak ayından itibaren kesintisiz kemoterapi almaya başladı ve yaşadıklarına dayanamayarak 4 ay önce vefat etti. İhraç ile hayatımız alt üst oldu.” dedi.

BEN DE ÇOCUKLARIM DA TRAVMA GEÇİRİYORUZ

Eşi gibi 672 sayılı KHK ile ihraç edilen Din Kültürü Öğretmeni Musa Yürükçü, şu an herhangi bir iş yapmadığını, malülen emekli olan eşinin emekli maaşıyla geçindiklerini söyledi ve ekledi: “Şu an hem ben, hem çocuklarım ağır travma altındayız. Yokluğu ağır geldi. 12, 14 ve 20 yaşında üç çocuğum var. Hepsi psikolojik destek alıyor. İlaç kullanıyorlar, ben de kullanıyorum. Özellikle oğlum, bu travmayı yoğun yaşıyor.”

Eşinin takipsizlik aldığı halde OHAL Komisyonundan 2,5 yıl haber beklediğini ifade eden Musa Yörükçü, “Eşim Samsun Tekeköy’de çalışıyordu. Sendikaya üye olduğu için ihraç edildi. Takipsizlik aldığı halde 2,5 yıl OHAL Komisyonundan cevap bekledi. Toplum bize büyük vefasızlık yaptı, O bu toplumdan alacaklı olarak gitti. Bu yitip giden hayatların vebalini kim ödeyecek!” ifadelerini kullandı.

EŞİMİN VASİYETİ VAR

Musa Yörükçü, mağdur olan insanların bile gölgesinden korktuğunu söyledi: “Halbuki birbirimizden başka kimimiz var. Sahip çıkacağımız, derdimizi anlatabileceğimiz… Halkımızın bu sınavı veremediğini düşünüyorum. Tanıdığı bildiği evlatlarını, kardeşlerini haksız yere itham ettiler. Bizi tanıdığı halde kaçan, vefasızlık eden insanları hayatım boyunca unutmayacağım. Eşimin de o konuda zaten vasiyeti vardı. Topluma hakkını helal etmiyordu. Ben de vefasız insanlara etmiyorum.”

EMİNE YÖRÜKÇÜ’NÜN MEKTUBU;

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ