‘AVM’de buluşmak, yüz yüze konuşmak’ suçundan 10 tutuklama daha

Hizmet Hareketi'ne yönelik soruşturma kapsamında, alışveriş merkezlerinde toplanmak, yüz yüze görüşmek, herhangi bir iletişim aracı kullanmamak, cezaevinde olanların ailelerine maddi destek sağlamak suçlamasıyla 8'i kadın 10 kişi daha tutuklandı.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, İstanbul MİT Bölge Başkanlığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, cemaat mensuplarının moral ve motivasyonlarını yüksek tutmak, yeniden etkin konuma getirmek, cezaevindeki üyelerine ve ailelerine maddi destek sağlamak amacıyla faaliyet yürüttükleri iddiasıyla Bahçelievler, Bayrampaşa ve Üsküdar’da 8’i kadın 10 kişiyi gözaltına aldı.

İlgili kişilerin aktif olarak toplantı düzenledikleri, deşifre olmamak için görüşmelerini alışveriş merkezlerinde yaptıkları, yüz yüze görüşmedikleri, herhangi bir iletişim aracı kullanmadıkları, bu faaliyetleri kapsamında topladıkları paraları cezaevindeki cemaat mensuplarına ve ailelerine verdikleri tespit edildi.

Bu kişilerin üst ve ev aramalarında, 2 adet F serisi 1 ABD doları ile dijital materyal, ambalajından çıkartılmamış cep telefonları ve doküman bulundu.


Ayrıca, cemaat evlerinde bulunan telefonda yapılan incelemede, yabancı  ülke numaraları ile “Signal” isimli programda, aralarında “baharı beklerken” şeklinde, cemaat üyelerini motive edecek ve aileleri cemaatle iltisaklı üniversite öğrencilerinin de yer aldığı iletişim gruplarının kurulduğu ve öğrenci isimlerinin kodlayarak verildiği anlaşıldı.

Soruşturma kapsamında, cemaat ile irtibatı olduğu ve aralarında aktif görevde olduğu tespit edilen 1 kadın polis memuru ile kadın yapılanmasından sorumlu olduğu iddia edilen kişilerin bulunduğu 28 şüpheli gözaltına alındı.

Bu arada gözaltına alınan şahıslardan E.K’ye cemaat mensuplarının sosyal medya hesapları üzerinden hashtag açarak destek olmaları suç kaydı olarak işlendi.

Soruşturmayı yürüten savcılık, tüm şüphelileri ”silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan tutuklanması talebiyle hakimliğe sevk etti.

İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, aralarında örgüt içerisinde kod isimler kullanılarak BTM (bölge talebe mesulü), BBTM (büyük bölge talebe mesulü), izdivaççı, sohbetleri organize eden abla gibi… aktif olarak faaliyet gösteren polis memurunun da aralarında bulunduğu 10 kişi tutukladı. Hakimlik, diğer 18 şüpheliyi ise haklarında adli kontrol hükümleri uygulayarak serbest bıraktı.

Bu arada, soruşturma kapsamında tutuklanan V.D’nin kardeşi O.D ise firari olarak aranıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ