Adil Öksüz'ün üzerinden çıkan deliller incelenmemiş!

Sır perdesi kalkmıyor!
15 Temmuz darbe girişiminin en önemli isimleri arasında gösterilen ve elini kolunu sağlayarak mahkeme tarafından serbest bırakılan Adil Öksüz üzerindeki sır perdesi kalkmıyor. Adil Öksüz’ün 16 Temmuz sabahı gözaltında alındıktan sonra üzerinden çıkan delillerin hala incelenmediği ortaya çıktı. Yetkililer tarafında söz konusu delilerin ya teknik yetersizlik, ya iş yoğunluğu veya unutulması sebebiyle incelenemediği belirtilmesi ise kafalalardaki soru işaretlerini artırıyor. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu geçtiğimiz günlerde, “Adil Öksüz’ün üzerinden çıkan GPS cihazını devletin hangi kurumu ithal etti?” diye sormuştu. Bu soruyla MİT’i işaret etmişti.

Hükümete yakın Akit’in yaptığı habere göre, 15 Temmuz darbe girişiminin kritik isimlerinden Adil Öksüz’ün yakalandığı 16 Temmuz günü, üzerinde bir GPS cihazının yanı sıra bir de uydu telefonu bulunduğu belirtilmişti. Adil Öksüz’ün adli emanette unutulan bu delillerin, 16 Temmuz 2016 gününden bu yana incelenmediği ortaya çıktı.

Deliller adli emanette bekliyor


Yargı kaynaklarına dayandırdığı haberine göre; belki de darbenin bütün şifrelerini çözecek bu deliller adli emanette kaderine terk edilmiş durumda. Söz konusu delilerin ya teknik yetersizlik, ya iş yoğunluğu veya unutulması sebebiyle incelenemediği belirtiliyor.

Ayrıca bu cihazların geçmiş iletişim bilgilerinin her ne kadar ulusal imkanlarla tespiti mümkün gözükmese de, Adil Öksüz’e uydu haberleşme hizmeti veren firmanın, uluslararası hukuk gereği böylesi bir darbe soruşturmasına bilgi vermek zorunda bırakılabileceğine vurgu yapıyorlar. Aynı uzmanlar, Türkiye’den çıkarılmakla tehdit edilen firmanın, bunu göze alamayacağını kaydediyorlar.

 Kılıçdaroğlu, “Adil Öksüz’ün üzerinden çıkan GPS cihazını devletin hangi kurumu ithal etti?” diye sormuştu 

Geçtiğimiz aylarda NTV canlı yayınında soruları cevaplayan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Adil Öksüz’ün elindeki GPS cihazını devletin hangi kurumu ithal etti?” diye sormuştu. Kılıçdaroğlu, “Herkes kelepçelenirken onlara kelepçe vurulmadı. Neden? MİT yasasında bir değişiklik yapıldı 2014’te. Başbakanın emri ve talimatı olmadan hiçbir MİT görevlisi tutuklanamaz gözaltına alınamaz. Adil Öksüz neden tutuklanmadı neden gözaltına alınmadı?” diye konuşmuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ