9 ayı kaldı: KHK’li kanser hastası Prof. Savaş’a pasaport engeli

KHK ile ihraç edilen ve kanser tedavisi için yurt dışına gitmek isteyen Prof. Dr. Haluk Savaş, beraat etmesine rağmen kendisine pasaport verilmediğini söyledi. Savaş "KHK bizi yurt içinde ölmeye mahkum ediyor" dedi.KHK ile ihraç edilip yargılandığı davada beraat eden Prof. Dr. Haluk Savaş’ın tekrar eden kanser hastalığı nedeni ile yurt dışında tedavi olmak için yeniden pasaport çıkartma talebi mahkeme kararına rağmen reddedildi.


Savaş, pasaport görevlisine mahkemenin yurt dışı çıkış yasağını kaldırdığını belirtmesi üzerine kendisine “Kanser raporlarınızla birlikte CİMER’e yazın” cevabının verildiğini aktardı.

Haluk Savaş’ın konuya ilişkin Twitter üzerinden yaptığı paylaşım şöyle:

“Az önce TC Adana Valiliği’ndeydim; pasaport için önce tahditlerin sorgulandığı odaya girdim. Memura KHK’lı olduğumu, yargılanıp beraat ettiğimi, mahkemenin yurt dışı yasağımı kaldırdığını, iki kez tekrar etmiş kanser hastası olup yurt dışında tedavi olmak istediğimi belirttim.

Memur bilgisayardan baktı KHK ile kamudan ihraç olduğumdan KHK ile pasaportumun iptal olduğunu bu nedenle pasaport çıkaramayacaklarını belirtti. Yani mahkemenin benim yurt dışına çıkış yasağımı kaldırması hiç bir anlam ifade etmiyor. KHK bizi yurt içinde ölmeye” mahkum ediyor.

“Bu KHK’ya karşı ne yapabiliriz?” diye sordum. “Kanser raporlarınızla birlikte CİMER’e yazın” denildi. Benim ortalama beklenen ömrüm 39 ay, bunun 30 ayı geçti “geri kalan” 9 ayı devletin çeşitli birimleri ile “yazışarak” geçireceğiz anlaşılan. Oysa Japonya, Kore, Küba, ABD’de tedavi olabilmem için yeni geliştirilmiş önemli tedavi teknikleri var. Mesela biri 2018’de Nobel Tıp Ödülü’nü alan Prof. Allison’un immunoterapisi. Şimdi bu tedavilere bir an önce kavuşmak ve hayatta kalabilmeyi denemek yerine devletin bana ördüğü “ölüm duvarı”yla karşılaşıyorum.

Sağ kalırsam, önce CİMER’e, başarılı olamazsam idari mahkemeye, başarılı olamazsam bölge idare mahkemesine, başarılı olamazsam Danıştay’a, başarılı olamazsam, AYM’ye, başarılı olamazsam AİHM’e başvuracağım. TR’de ceberrut devletle uğraşmak mı daha zor yoksa azraille mi bilemedim?”

AKP YENEROĞLU’NDAN DESTEK

Haluk Savaş’ın paylaşımları sosyal medyada gündeme oturunca AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu da bir paylaşım yaptı.

Yeneroğlu, “Kendisini tanımıyorum. Bahsettiği konuyu araştırmadım ancak şahit olduğum benzer örnekler bana azap veriyor ve aynı zamanda terör örgütlerine karşı mücadelemizi de zaafa uğratıyor. İlgili idari birimlerin mahkeme kararının gereğini hemen yapacaklarına inanıyorum. Adalet gecikmemeli” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Haluk Savaş Kimdir?

1966 Adana doğumlu, Adana Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu.

1991-1992 Kahramanmaraş Pazarcık’ta mecburi hizmetini yaptı.

1997’de Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde “Türkiye’de Psikiyatristler ve Etik” isimli tezi ile uzman oldu.

1999’da Marmara Üniversitesi’nde, Sosyoloji-Antropoloji alanında “Kültür-Psikiyatri İlişkisi” teziyle yüksek lisans derecesi aldı.

2000-2016 yılları arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. 
2011’den bu yana Gaziantep’de özel muayenehanesindeçalışıyor.

2005-2008 arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Etik Kurul Üyeliği ve Tıp Fakülte Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

2005-2011 arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları AD Başkanlığı görevini yürüttü.

2000-2016arasında Ruh Sağlığı ve Hastalıkları AD Duygudurum Bozuklukları Birimi Yöneticisi ve Ruh Sağlığını Destekleme ve Koruma Birimi Yöneticisiydi.

2004-2007 döneminde Türkiye Psikiyatri Derneği Gaziantep Şubesi Kurucu Başkanı’ydı.

2012-2016 döneminde Psikofarmakoloji Derneği Mizaç Bozuklukları Çalışma Birimi Koordinatörüydü.

2011-2016 yıllarında “Journal of MoodDisorders”kurucu editörüydü.

Halen World Journal of Psychiatry Yayın Kurulu Üyesi’dir.

Türkiye Psikiyatri Derneği Gaziantep Şube Başkanı 2016- (yeniden)

7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’nde Gaziantep CHP aday adayı oldu… 


Kaynak: KRONOS
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ